Да се забрани продажбата на фермерски храни от моторни превозни средства, импровизирани поставки, куфари, колички, кашони, поставени на земята или от ръка, предвиждат промени в Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, качени за обществено обсъждане.

Организаторът на пазара за търговия на дребно за фермерски и занаятчийски храни ще трябва да информира директора на областната дирекция по безопасност на храните по местонахождението на пазара за мястото, деня и графика на провеждането му най-малко 3 работни дни преди заявеното му начало.

На пазарите се забранява извършването на търговска дейност извън предоставените за ползване части от имоти и съоръжения за търговия и пространствата, граничещи с тях; поставянето от ползвателите на допълнителни собствени съоръжения, които не са съгласувани с организатора на пазара, или са извън предоставените за ползване части от имоти и съоръжения за търговия.

Забранено ще бъде и излагането, продажбата и рекламата на храни с външен вид, опаковка и маркировка, заблуждаващи потребителите относно тяхното качество, произход и други съществени характеристики.

Колко от плодовете и зеленчуците у нас са родно производство

За първи път със законопроекта се урежда и организацията и дейността на пазарите за търговия на дребно с фермерски и занаятчийски храни. Пазарите ще бъдат три вида в зависимост от времетраенето им – постоянни, временни, или за определен ден или дни от седмицата.

Предвижда се на тях да се извършва продажба на дребно на фермерски и занаятчийски храни от техните производители. Определени са изключенията, при които могат да се предлагат фермерски и занаятчийски храни, които не са произведени от лицата, които ги предлагат.

В проекта са определени изискванията към лицата, които предлагат фермерски и занаятчийски храни. Те трябва да притежават всички изисквани от нормативните актове разрешителни, сертификати, лицензи и други документи, да предоставят на потребителите информация за предлаганите храни в съответствие с европейското и национално законодателство, да съхраняват и представят при поискване от компетентните и контролните органи необходимите документи, доказващи произхода, качеството и безопасността на храните, да спазват обществения ред, да опазват наетото място и имущество и да осигуряват почистването на съоръженията за предлагане и търговия и прилежащите им площи, да изпълняват разпорежданията на организатора на пазара и предписанията на компетентните и контролни органи.
В законопроекта е определен редът за разкриване на пазари за търговия на дребно с фермерски и занаятчийски храни.

istock
istock

Пазарите се разкриват от организатора след получено съгласие от кмета на общината, на чиято територия се провежда пазара. Въвежда се изискване кметът на съответната община да осигури осъществяването на ефективен контрол за спазване на нормативните изисквания и защита на потребителите.

Въвежда се задължение на организаторът на пазара да създава и поддържа база данни за всички лица, които предлагат на пазара, на съоръженията за търговия, разположени на територията му, както и информация за сключените договори за използване на пространства и съоръжения с участниците.

Той трябва и да изготвя Правила за организацията и дейността на фермерския пазар, в които определя правилата за разполагането на местата и съоръженията за търговия, правилата за ползване на наетите места или съоръжения, организацията и контрола на участниците на пазара, графика за работата на пазара, както и мерките и задълженията за участниците, включително при нарушаването му.
Определят се контролните органи, като това ще бъдат упълномощени от кмета на съответната община, длъжностни лица от общинската администрация.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase