“Година е доста динамична от гледна точка на метеорологични условия. Започнахме с една слаба зима, почти без никакви валежи, нямаше влагозапасеност в почвата. Пролетта беше с изключително много проливни дъждове, на места примесена в градушки, а сега в момента имаме една огромна суша, която не знаем с какво да я преборим”, обясни пред Агри.БГ Атанас Василев, председател на Национално сдружение на българските лозари (НСБЛ).
По думите му лозите са под стрес и поради факта, че през тази година заради времето самата вегетация се е изместила с три седмици напред и процесите трябва да се случват много по-бързо от нормалното.
“За същото време лозата трябва да извърши много повече функции и да изхрани плода, защото температурите са такива. Лозата е под стрес и когато няма влага в почвата и няма минерали, които да се наливат в гроздето, количеството му ще е много по-малко”, допълни още Атанас Василев.
Нови помощи за пчелари, лозари и животновъди
Според него през настоящата година промени се налагат и във водената растителна защита в лозята.
“Ние сме свидетели на много болести, които преди 5-6 години ги нямахме, сега има нападения на различни насекоми. На много хора се налага да пръскат с инсектициди, което не е най-добрата борба. В лозята започнеш ли да използваш инсектициди, убиваш както вредните насекоми, така убиваш и полезните насекоми, които помагат за опрашването”, допълни още лозарят.
istock
“Със сигурност тази година ще по-слаба и то по ред причини. Първо, имаше на определени места слани, после имаше градушки. Фактор е и засушаването в момента. Аз очаквам доста по-ниски добиви и по-висока цена на килограм грозде. Но тъй като е много рано и докато реколтата не мине през кантара, не е сигурно”, допълни още Атанас Василев.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0