Нулева година – такава е равносметката за някои пчелари в Бургаски регион. Други имат по-голям късмет и съумяват да извадят мед, макар и с 60-70% по-малко в сравнение с миналата година.

Емил Янев, за щастие е от втората група. Заради слабите добиви, свързани основно с невижданата суша това лято, той кандидатства по програмата de minimis. С надеждата да получи свежи средства, с които да подхрани и зазими пчелите си. Но помощта, според него е повече от символична:

Стартира изплащането на парите за пчеларите

„Сумата е крайно недостатъчна. Пчелните семейства сега се подготвят, от това зависи следващата ни година. По de minimis дават по 7 лв и сумата е една и съща от години. Сушата е много голяма и се налага да продължим да подхранваме семействата до късно в годината. Тук в Бургаско не е валяло повече от 70 дни.“

istock
istock

Трудностите карат все повече пчелари да работят и друго, за да запазят бизнеса си. Други прибягват до кредити, които обаче после трудно се връщат. Макар и закрепил своя пчелин, на Емил Янев също му се налага да започне редовна работа, за да издържа семейството си:

Вижте изискванията за помощ по подмерки COVID 1 и COVID 2

Аз имам почти 200 пчелни семейства, ако бях само на тях обричам семейството си на глад. Имам приятели с по 700-800 кошера, които не са извадили нищо, без средства – трудна работа. Ние сега трябва да изкараме оборотни пари, за да се погрижим за пчелите. Цялото земеделие има нужда от сериозна подкрепа от страна на държавата, иначе много колеги ще фалират“

istock
istock

В бранша настояват средствата от субсидиите да се изплатят спешно сега, за да оцелеят хората, занимаващи се с пчеларство.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg