Производители разкриват, че студът е унижощил напълно кайсиевите дръвчета в Североизточна България.
"Това важи основно в областите Русе и Силистра. В Силистра специално е традиционна култура и за съжаление на 99 процента от площите са заминали изцяло", споделя зам.-председателят на Браншова камара „Плодове и зеленчуци” Синан Вейсал.
За втори път тази година критично ниските температури довели до измръзване не само на ранните сортове овошки, но и по-късните. А най-тревожното, според производителите, е че са засегнати всички региони в страната.
Обезщетения за фермерите с измръзнала продукция
"Заминаха и черешата, и прасковата, като основен регион за производство на праскова е Сливен, там щетите са тотални. В Русенско щетите по десертната праскова са много големи, при черешата също - над 90 процента от площите са засегнати. И в Кюстендил също положението е много зле. Кайсии съм сто процента сигурен, че няма да има, а черешите, дори да има, ще бъдат много малко", обясни Вейсал.
Изводът на производителите - тази година ще купуваме вносни плодове и то на два- три пъти по-високи цени. "Ако приемем, че бяха три лева, сега очаквам цени да надхвърлят 10 лева", отбеляза той.

istock
"Основният проблем за прилагането на този фонд е, че за да могат да ползват обезщетения от него земеделските производители, трябва да са застрахован. А в България плодовете се застраховат след 20 април, ние обаче сме извън този период, не можем да правим застраховки, което означава, че абсолютно отпадаме от гаранционния фонд", подчерта Синан Вейсал.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase