В сравнение с данните за първото полугодие на годината, статистиците отчитат ръст от 108 лв.
Това възнаграждение отрежда на сектор „Земеделие” второ място в класацията, в която най-високи са заплатите на работещите в сферата на електрическа и топлинна енергия и газообразните горива.
Какви заплати взимат във ВиК сектора у нас
Най-зле платени в Добруджа са професиите, свързани с финансови и застрахователни дейности.
Селското стопанство е секторът, който осигурява сериозна заетост на жителите на Добричка област. Обработваемите земи на общо 216 землища възлизат на 3 млн.438 хил.дка. Това са повече от 7 % от земеделските площи у нас.
Точно в тях обаче са концентрирани основните производства на зърно – пшеница, царевица, слънчоглед, рапица и ечемик. Въпреки това секторът изпитва сериозни затруднения.
istock
През третото тримесечие на 2019 г. средната месечна заплата за региона e 974 лв. според данните на отдел „Статистически изследвания”. Тези цифри са нараснали с 16.5% в сравнение със същия период на 2018 г. За месец юли средната заплата е 966 лв., за август - 949 лв., а за септември - 1 011 лева.
Заплащането в сектор „Земеделие” се оказва недостатъчен стимул за започване на работа в бранша и изобщо за задържане на младите хора в Добричка област.
Близо 8 % по-малко са наетите с трудови договори в сравнение с юни 2019 г., показват още статистическите данни. Тенденциите са твърде динамични са толкова кратък период от време. Наемането на работници в сектора не е само сезонно, а по-дългосрочно.
Ако се налага кампанийна работна ръка, то тогава се използва възможността за еднодневните трудови договори.
По данни на Националния статистически институт област Добрич е на 15-о място в страната по показател „средна работна заплата”.
Най-високи възнаграждения получават наетите в София - 1 704 лв., Стара Загора - 1 165 лв. и Варна - 1 162 лв.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1