В България през 2021 г. средното плащане за бране за кг малини беше между 1-1,50 лв. Това означава, че за миналата година българските работодатели са плащали повече отколкото тези в Испания и Португалия”, разясни Петков.
Работодателите в България, отглеждащи ягоди и малини, плащат повече на работниците си от тези в Португалия. Подобна е ситуацията и в много страни от Европа, каза още Петков.
По думите му в България средното бране на малини е 30-50 кг, а на ягоди е 80-100 кг. “На работниците в чужбина дори им се взема наем за нощувка, плащат сметки за ток, вода и газ. Ако се калкулират всички тези разходи ще се види, че тарифната ставка на килограм е още по-ниска”, категоричен е председателят на БАМ-Я.
Според него, ако у нас браншът си осигури около 25-30% постоянни сезонни работници от страната или чужбина, тогава желаещите да изкарват пари ще задават темпо и нормите, а не тези, които са решили да отидат на полето просто за разнообразие.
Работещите в чужбина спряха да пращат пари
Божидар Петков отново изтъкна изключителната нужда от изграждане на кампуси в непосредствена близост до полетата с насаждения подобно на типа ферми във Великобритания.
istock
Предстоят срещи със земеделското министерство и бранша за разглеждане на проблема със сезонната работна ръка.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
4