Пазарът на земеделска земя в България се промени от стабилен и прогнозируем във фрагментиран и доминиран от локални фактори. Това показват данни на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ), съобщава  agri.bg.

Според председателят й Евгений Орашъков пазарът преминава етап на сериозна преоценка, белязан от спад в цените, отдръпване на ключови играчи и нарастваща предпазливост сред земеделските производители. Наблюдава се спад на цените, който достига на места до 20% в зависимост от сключените сделки по региони. Факторите, повлияли на това, са намаляване на корпоративните купувачи, както и войната в Украйна, Зелената сделка,  цените на пазарите на зърнени и маслени култури, торовете и влиянието на климата върху добивите.

Средната цена на земеделска земя у нас през 2024 г., която е формирана на база на реални сделки на членовете на асоциацията на първичен пазар на обработваема земеделска земя, е 1480 лв. на декар.

Регионалните различия в пазара на земя стават все по-отчетливи
 
В Северозападна България средната цена на декар обработваема земя е 1750 лв./дка, като цените варират между 1600 и 1900 лв. Те са по-ниски в южната част на Ловеч и Враца, а по-високи – в северните части на района.

Къде нивите у нас са най-скъпи

Средната цена на декар за обработваема земеделска земя в Северния централен район на страната (Габрово и В. Търново до Силистра) е 1800 лв. Сделки са сключвани на цени в диапазона между 1500 и 2100 лв./дка, като по-ниски цени са плащани в регионите на Севлиево, Габрово и южната част на Област Ловеч, а по-високи – в северната част на района. Най-скъпо е продавана земята в района на Силистра.
 
В Североизточния район на страната (Търговище до Варна и Добрич) са сключвани сделки на цени между 1600 и 3000 лв./дка, като най-ниски са цените в област Търговище, а най-високи – в област Добрич.
 
Между 800 и 1400 лв./дка е продавана земеделската земя в Югоизточния район (от Бургас до Стара Загора). Най-ниски са цените в някои части на Странджа – 800 лв./дка, а най-високи – в Област Стара Загора, където задминават 1800 лв./дка.
 
В Южния централен район (от Пазарджик до Хасково) цените на сделките са в диапазона от 800 до 1400 лв./дка. За Югозападна България почти не се регистрират сделки.

istock
istock

Цените на рентите през 2024 г. са стабилни спрямо цените на земята
 
В Южна България те остават около 48-50 лв./декар, докато в Северна България се движат в рамките на 70-80 лв./дка. А в определени части на Силистра и Добрич достигат 90 лв./дка.

Прогнозите на БАСЗЗ за 2025 г. не предвиждат бързо възстановяване на цените

Отслабеното търсене, нарастващите производствени разходи и нестабилните пазари на зърнени и маслодайни култури ще продължат да влияят върху стойността на земята. Макар банките да продължават да финансират сектора, кредитната им политика става по-взискателна спрямо качеството на бизнеса. Това допълнително затруднява нови инвестиции в поземлени активи.

Въпреки икономическата несигурност, все повече фермери осъзнават стратегическата полза от притежанието на собствена земя. Те остават основни купувачи, макар и с ясно изразена селективност.

„Пазарът на земеделска земя през 2025 г. ще бъде пазар на търпение и разум, не на емоции и спекулации. Той ще търси нова посока, подчинена на дългосрочната устойчивост на земеделския бизнес, а не на краткосрочни очаквания“, смята Орашъков.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase