Целта е към държавните гори да бъдат присъединени малки горски имоти, които не могат да бъдат обслужвани и поддържани в добро състояние от настоящите им собственици.
Изкупуването ще се извършва и от 6-те държавни горски предприятия по новоутвърдени правила. Намалява се максимално допустимата площ на един имот, както и на сумарната площ на имотите, предлагани от един собственик/собственици, от 50 дка на 30 дка. Това ще позволи закупуването на повече малки по площ имоти.
От друга страна, до процедурата ще бъдат допускани и имоти с площ под 1 дка, в случай, че такава е площта на имота при възстановяване на собствеността на собствениците му.
Държавните горски предприятия няма да закупуват поземлени имоти в горски територии, които са били предмет на покупко-продажба или замяна през последните 2 години, считано към датата на стартиране на приема на документи.
istock
Заявления от собственици или упълномощени от собствениците лица могат да се подават до 7 май 2021 г., както на място в съответното държавно предприятие и държавно горско/ловно стопанство по местонахождение на имотите, така и чрез пощата или куриер.
Залесяват близо 18 500 декара нови гори с 18 милиона от ЕС
Поради големия брой подавани заявления, се удължават сроковете за разглеждане на документите, оценяване на имотите, както и за изготвянето на оценки от правоспособни оценители.
Припомняме, че до момента са проведени две подобни кампании през 2016 г. и през 2020 г. По тях са финализирани сделки за закупуване на общо 459 имота с обща площ 2819 дка. Тяхната обща стойност е 1 млн. 735 хил. лева.
Тук може да видите Правилата за закупуване на горски територии.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0