Данните показват, че над 700 общопрактикуващи лекари от цялата страна се възползват ежедневно от функционалностите, които платформата предлага. Средното време, което джипитата отделят за преглеждане на досието на свой пациент, e 7.12 мин, като 92% от посещенията са били с активност в повече от една функционалност на портала.
Новата функционалност е част от надграждането на НЗИС и стана възможна след успешни консултации с Български лекарски съюз (БЛС) и Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
„Достъпът до въведените в пациентското досие медицински данни, без значение източникът на финансиране, дава възможност на общопрактикуващите лекари да разполагат с по-пълноценна информация при назначаването на лечение, както и да имат по-добра проследимост в дългосрочен план върху състоянието на пациентите си“, каза Борис Костадинов, директор „Софтуерна интеграция“ в Информационно обслужване.
Как да получите информация за направените имунизации на детето ви
На пациентите вече не се налага да носят хартиени документи за рецепти, прегледи, изследвания и други медицински събития при своя личен лекар, което спестява време и ресурси както на гражданите, така и на медицинските специалисти. От друга страна се минимизира рискът от изгубени документи, погрешно предаване на информация между пациент и лекар, или неточна интерпретация на резултати.
Личните лекари могат да осъществят достъп до здравните досиета на своите пациентите през doc.his.bg от декември 2024 г. Всеки ОПЛ може да се оторизира в системата по всяко време чрез своя квалифициран електронен подпис (КЕП) и по този начин да получи достъп до досиетата на гражданите, които са част от пациентската му листа. Търсенето на пациенти в портала се осъществява по име или по идентификатор (ЕГН или ЛНЧ).
istock
За издадените рецепти, личният лекар може да провери дали пациентът я е изпълнил и какво е било отпуснато в аптеката, както и колко време остава до крайния ѝ срок на валидност. За всяка хоспитализация ОПЛ може да проследи цялата информация, въведена от колегите му в болницата, включително подадената към НЗИС епикриза.
Ако причината за болничния престой е раждане, ОПЛ може да види допълнителна информация както за самото раждане, така и за новородените.
Достъпът до медицинска информация през doc.his.bg е строго контролиран и мониториран от НЗИС. В „История на действията“ пациентът може да провери по всяко време, каква информация е достъпвал личният му лекар. НЗИС записва и съхранява всяко действие, което се извършва в здравното досие, независимо дали действието е от страна на пациента, личния лекар, медицински специалист, или друго оторизирано лице.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0