Да се повиши субсидията за издаване на ТЕЛК решение на 100 лева, предлагат от Министерство на здравеопазването с промени в Наредба №3, качени за обществено обсъждане. Сега субсидията е в размер на 60 лева.

Тя ще се дава само за предсрочно осъществената дейност от ТЕЛК, което означава влязло в сила експертно решение на ТЕЛК по процедура за освидетелстване/преосвидетелстване, изготвено от комисията до два месеца от подаване на заявлението, срещу което експертно решение няма подадена жалба или при обжалване то е потвърдено от Националната експертна лекарска комисия. Целта е повече лекари да бъдат мотивирани да работят в ТЕЛК, се казва в мотивите към проекта.

Медицинската експертиза е специфична лекарска дейност, която изисква допълнителни познания. В тази връзка законодателството предвижда задължително преминаване на първоначално обучение, а след това и ежегодно обучение на лекарите, което се провежда от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК). Отделно от това, работещите в ТЕЛК трябва да имат познания и умения за работа с Информационната система за контрол на медицинската експертиза, за което се провежда отделно обучение.

istock
istock

За този квалифициран труд лекарите в ТЕЛК (тези, които са на основен трудов договор в комисиите) получават средно около 1200 – 1300 лв. месечно - възнаграждение, което е в пъти по-ниско от възнагражденията на лекарите в другите направления в здравеопазването, посочват от здравното министерство.

Разпределят на случаен принцип заявленията за ТЕЛК

Можем да направим аналогия на работата на лекарите в ТЕЛК с тази на лекарите в специализираната извънболнична медицинска помощ и ако отправната точка за възнаграждението на труда на последните е заплащането от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) на първичен медицински преглед от специалист (~40 лв.), то разходът само за дейността на една тричленна ТЕЛК (какъвто е изискуемият минимален състав на комисията при осъществяване на експертизата) за една експертиза е ~120 лв., което е двойно повече от настоящата субсидия (60 лв.) за изготвено предсрочно експертно решение от ТЕЛК в срок два месеца от подаване на заявлението-декларация за освидетелстване/преосвидетелстване.

Това обстоятелство още веднъж доказва недофинансирането на дейността по медицинска експертиза и обяснява защо изпълнението на последните промени в Правилника се оказа трудно и постигането на тяхната цел е в риск.

istock
istock

Броят на отчетените експертни решения от ТЕЛК за първото полугодие на 2024 г., по гореупоменатите критерии е 35 339 (33 % от общия брой), за които е заплатена субсидия от министерството в размер на 2 120 340 лв., при цена за едно експертно решение 60 лв.

В случай, че се запази същата тенденция за броя на издадените експертни решения от ТЕЛК през второто полугодие на 2024 г., при цена 100 лв. за едно експертно решение, за последното тримесечие на годината ще бъдат необходими допълнително около 710 000 лв.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase