Жителите на Украйна, които са подали документи за временна закрила в България или за бежански статут, ще имат право на същата медицинска помощ, която ползват здравноосигурените лица у нас.

Това ще бъде уредено чрез законови промени, които се очаква да влязат в парламента още следващата седмица, заяви пред БНТ депутатът от ПГ на "Продължаваме промяната" и председател на здравната комисия в парламента Антон Тонев.

Банка у нас открива сметки на украински бежанци без такси

Парите за лечението им ще се поема от НЗОК, за което държавата ще отпусне целево финансиране. Промените ще влязат в сила със задна дата, за да обхванат и вече направените разходи за лечение на украински граждани у нас след началото на войната.

За последните седмици има не повече от 50 случая на украински бежанци, потърсили медицинска помощ у нас. Сред тях са няколко раждания и кардиологична операция.

Антон Тонев не очаква бежанския поток да натовари сериозно здравната ни система, защото профилът на бежанците е на предимно млади жени с деца.

istock
istock

"България е потърсена основно от здрави хора. Те не идват като една голяма група пациенти. Смятам, че ще можем да се справим и кадрово, и финансово ще можем да минем през тази криза с бежанците без да изпитаме някакъв сериозен недостиг. Всеки един бежанец ще получи качествена, надлежна и навременна медицинска помощ в България." - каза Тонев.

Как могат да работят у нас украинци с български произход

След влизането в сила на законовите промени бежанците от Украйна ще имат право да изберат и личен лекар.

Украинците, които пребивават у нас без да са потърсили закрила, имат право единствено на спешна медицинска помощ, подобно на всеки чужденец, който се намира в България.

Според решение на Министерски съвет всички украински граждани, влезли в България от началото на войната до 31 март, получават временна закрила от държавата.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg