Това показва проучване на нагласите на българското население на тема "Достъп до здравни грижи в България", извършен съвместно с изследователски център "Тренд". Според него достъпът до здравни грижи у нас е доста по-бърз в сравнение с останалите европейки държави, но за разлика от тях, у нас пациентите доплащат от джоба си близо 40% от общите разходи за здравеопазване.
Най-голямо е недоволството от финансовата страна на здравните грижи - у нас то е 14 процента, в ЕС - 13 на сто, с което сме в челната десетка по неудовлетвореност в този аспект в Евросъюза, е изводът на експертите.
Изследването показва, че българите като цяло са доволни от бързината на посещение при лекар. На въпрос: "Ако имате необходимост да посетите личния си лекар, кога ви приема той?", 55% от анкетираните са заявили, че могат да го посетят още същия ден, 25% - на следващия ден. Това прави близо 80% българи, които имат бърз достъп до лекаря си в рамките на 1 ден. По отношение на достъпа при специалист 60% казват, че са имали достъп до такъв в рамките на 2-3 дни.
Предлагат платен отпуск за профилактични прегледи
Около 4% от хората обаче са чакали над месец, за да посетят специалист. 36% от респондентите са отговорили, че са имали необходимост да бъдат приети в болница, а 63% - че не имали такава нужда. 27% от приетите са били хоспитализирани веднага, 26% - след няколко часа, а 19% - на следващия ден, или близо 90 на сто от приетите в болница са постъпили там в рамките на няколко дни.
istock
Сред възможните решения за по-добро здравеопазване е въвеждането на стимули за пациенти и работодатели за ранен скрининг, смята Аркади Шарков. По думите му цените на здравните услуги изостават с около пет пъти в сравнение с останалите в българската икономика.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0