Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, в която настоява да бъде възобновено ежемесечното допълнително възнаграждение на работещите на първа линия лекари, медицински специалисти и друг персонал, които се борят всекидневно с ковид пандемията. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.
Повод за препоръката са сигнали до омбудсмана от медицински работници, които на фона на засилващата се нова ковид вълна, сигнализират за напрежение в техните среди заради спрените средства, се посочва в съобщението.
Анулиране на глоби за е-винетки от 31 юли иска омбудсманът
„Посочените допълнителни възнаграждения бяха въведени с аргумента, че са ефективна и устойчива мярка за справяне с разпространението на COVID-19 и съществен фактор за мотивация на персонала. След отпадането им, работещите в системата на здравеопазването съобщават за наличието на редица проблеми и обръщат внимание, че се наблюдава сериозно увеличение на случаите на COVID-19, с произтичащо от това повишено натоварване на лечебните заведения и риск за работещите в тях и техните близки“ пише омбудсманът.
Диана Ковачева допълва, че на практика медиците всеки ден са в контакт с пациенти с коронавирус, което създава сериозен риск, както за самите тях, така и за близките им. Тя посочва също, че отпадането на допълнителните възнаграждения оставя тях и семействата им с доходи, идентични на тези отпреди пандемията преди две години.
„В същото време, ръководители на лечебни заведения за болнична помощ отбелязват, че не са в състояние да повишат възнагражденията на персонала, поради постоянно растящите цени и разходи. В тази връзка се съобщава и за случаи на противопоставяне на персонала на различните лечебни заведения, което рефлектира и върху правата на пациентите“, посочва общественият защитник.
Ще имаме ли газ през зимата
Диана Ковачева подчертава, че все повече се наблюдават и случаи на отказ на болници да приемат пациенти, в т.ч. транспортирани от екип за спешна помощ, когато се налага в продължение на няколко часа да търсят лечебно заведение, в което да бъде настанен пациентът, чието състояние често е животозастрашаващо.
Омбудсманът посочва още, че в момента достъпът на гражданите до тестове за COVID-19 не е гарантиран. Тестовете по метода PCR в извънболнична помощ, с които е възможно откриване на заболяването в съвсем ранен етап, в момента могат да назначават само специалисти, към които пациентите се насочват едва при възникване на усложнения, като същевременно бързите антигенни тестове все още се заплащат изцяло от пациента, отбелязва Ковачева.
Тя настоява по поставените от нея проблеми своевременно да бъдат предприети мерки за тяхното решаване, като се гарантират, както правата на пациентите в условията на пандемия, така и трудовите, и професионалните права на работещите в системата.
Математик: В началото на септември ни очаква нова ковид вълна
Омбудсманът подчертава също необходимостта за осигуряване на гарантиран достъп на гражданите до ваксини срещу COVID-19 и недопускане на случаи, в които желаещите да се ваксинират, да бъдат връщани по различни причини.
„Вярвам, споделяте мнението ми, че в условията на нарастващ брой на потвърдените случаи на COVID-19 в цялата страна и въведените в тази връзка в много области временни противоепидемични мерки, следва да бъде осигурена готовност на здравната система да се справи с проблемите, като не се допускат случаи на нарушени права на пациентите и същевременно бъдат създадени необходимите условия за работа на персонала, в това число относно неговата мотивация и размер на заплащане", посочва омбудсманът и отново отбелязва сериозния дефицит на кадри в системата и необходимостта от мерки и стратегия за неговото преодоляване.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0