В някои случаи изпълнителите на медицинска и дентална помощ в чужбина предпочитат кешовото заплащане на предоставената услуга, за да си спестят формалностите по отчитане към местния здравен фонд. Това е възможност, дадена и от европейското законодателство.
Ако е налице такава хипотеза, тогава пациентът лично заплаща стойността на ползваната здравна помощ, срещу което получава фактура и (ако е възможно) придружаваща медицинска документация, обясняват от НЗОК.
Процедурата по възстановяване на заплатени разходи за оказана спешна и неотложна медицинска помощ извън държавата по осигуряване на лицето не включва автоматично възстановяване на разходите от компетентната здравноосигурителна институция (в случая - от НЗОК).
Как българи, работили в чужбина, могат да се лекуват у нас
Разглеждат се подадените документи и се отправя запитване до чуждия здравен фонд: каква част от заплатената сума подлежи на възстановяване. След получаване на отговора на чуждата институция, НЗОК превежда парите по посочената банкова сметка. Тази процедура отнема доста време, тъй като няма регламентиран срок за получаване на отговора от чуждестранните здравноосигурителни институции.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0