Едва около 9000 са личните асистенти, които не са роднини и предоставят ежемесечно лична помощ на хора с увреждания с определена четвърта степен на зависимост.

Броят на асистентите, които не са членове на семейството на ползвателя на лична помощ през декември е бил 8952-ма души, а през март – 9068 човека. Това става ясно от отговор на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на депутатски въпрос.

Общо 81 711 човека с трайни увреждания у нас са ползвали лична помощ през миналата година. Той допълва, че личната помощ е специфичен вид грижа, предоставяна на хора с трайни увреждания с определена потребност от чужда помощ, регулирана като механизъм, основан на гарантирана от държавата финансова подкрепа. За 2024 г. в механизма са включени 80 038 пълнолетни лица с определена четвърта степен на зависимост от интензивна подкрепа, които съставляват около 98% от общия брой ползватели на услугата.

Целта на личната помощ е да даде възможност за заетост и включване на пазара на труда на лица, предимно безработни или неактивни, ангажирани с интензивни грижи за хора с увреждания – членове на семейството или външни асистенти. Оказаната асистентска грижа обхваща по-дълъг период от време, което е в интерес на ползвателя и същевременно осигурява работа на асистента, сигурен доход и осигурителни права за този период, посочва Гуцанов.

Министерството против асистент за всеки човек с увреждане

Средствата по механизма се използват само за заплата, социални и здравни обезщетения на асистентите и осигуряват допълнителен доход в семействата, които се грижат за член с трайно увреждане.

Анализите на терен показват, че лицата от близкото обкръжение на човека с увреждане, са най-добре запознати с грижата за него и това се разглежда като силен мотив, но не винаги достатъчен с оглед качеството на оказаната грижа, финансирана със сериозен размер на бюджетни средства, коментира министърът.

istock
istock

Според него действащ проблем е намирането на асистенти и подходящи такива, породено от недостига и липсата на кандидати за тази работа.

Асистентската професия е строго специфична и нелека. Липсват желаещи да упражняват тази професия, което от друга страна предполага оказване на непрофесионална грижа или грижа с ниско качество, смята Борислав Гуцанов. Дори при наличие на асистенти, същите отказват да обслужват конкретни пациенти, поради трудоемкост, проблемен психопрофил на ползвателя, невъзможност за съвместяване с друга дейност и т. н. При отсъствие на титуляра поради ползване на платен годишен отпуск или временна нетрудоспособност, трудно се осигурява заместник асистент и се налага прекъсване на подкрепата, допълва той.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase