Системата на ценообразуването на лекарствата обаче ще бъде актуализирана, съобщава „Марица“. Базата за определяне на цените от 1 евро, която ще се използва при ценообразуването на медицински продукти за хуманна употреба в страната, е увеличена с 25 процента и е определена на 17,5483 лири. Наредбата влиза в сила от 25 декември.
Президентът на Камарата на фармацевтите в Анкара Ерканлъ заяви, че актуализацията на цените на лекарствата осигурява облекчение за ограничен период от време. "В момента едно на всеки 4 лекарства не е налично. Повече от хиляда лекарства не могат да бъдат намерени на пазара."
Нуртен Сайдан, председател на Съюза на всички фармацевти-работодатели (TEİS), сподели: „Смятаме, че проблемът с лекарствата, които не се намират на пазара, ще продължи тъй като нивото на обменния курс е далеч под текущия обменен курс."
Сайдан заяви, че според решението стойността на 1 евро в турски лири, която ще се използва при ценообразуването на лекарствени продукти за хуманна употреба, е увеличена с 25 процента от 14,0387 лири на 17,5483 лири, но реалният обменен курс е 31,61 лири. Ако той се приложи обаче, увеличението трябва да е 55 процента.
Търговци в Одрин продават на българите на двойна цена
„Курсът, определен от министерството, продължава да бъде 50 процента от реалния курс на еврото през последните 8 години. Това е основната причина за недостигът на лекарства. Смятаме, че проблемът с липсата на лекарства на пазара ще продължи, защото курсът е много под реалния. Проблемът ще продължи предимно с вносните лекарства", допълни той.
БГНЕС
„Актуализирането на обменния курс на еврото няма да е достатъчно, за да бъдат лекарствата достъпни на пазара. Необходимо е да се увеличи подкрепата на местната фармацевтична индустрия и да се увеличи производството възможно най-скоро. В резултат на това нашата зависимост от чуждестранни източници ще намалее и ще бъде осигурено предимство в цените на лекарствата", заключи Сайдан.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2