Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Веселина Колева - началник Клинична лаборатория в болница "Токуда".
"Изследването за Covid - 19 влиза в клиничната пътека, когато пациентът е хоспитализиран и има симптомите, така беше договорено и е задължително болницата да направи тестването.
Иначе общопрактитуващият лекар е длъжен да издаде направление за тест, но само ако той прецени, че пациентът има такива симптоми. Това важи и за двата вида тестове“, обясни и д-р Страшимир Генев - завеждащ дирекция "Методология на медицински и дентални дейности" в НЗОК.
В новия Национален рамков договор няма нови дейности в лечението на Covid - 19. Важното е хората да си поставят ваксини срещу Covid - 19 и аз мисля, че има създадена много добра организация за това, посочи д-р Генев.
Предлагат пациентът да се подписва на електронната рецепта
"Видовете тестове, които ползвахме при предишните варианти на Covid - 19 използваме и за сегашните мутации на коронавируса, но знаем много повече за тяхната чувствителност, знаем кои са добрите и кои са по-лошите, като много от фирмите подобриха качеството на тестовете си - било то като имунологично тестове, било то като антигенни или за вирусен товар. Това, което се доказа след пандемията обаче е, че високият титър на антитела не дава по-висока имунна защита на организма срещу Covid - 19.“, обясни още д-р Веселина Колева.
istock
Сега, за да се тестваш за Covid - 19 чрез PSR тест или антигенен, това става през кабинета на УНГ специалист или чрез неотложно звено. Там се извършва консултацията и вземането на пробата, ако е по желание на човек, се заплаща от пациента.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1