В случаите, в които след болничното лечение осигуреното лице се нуждае и от домашно лечение, при изписването му от лечебното заведение се издава един болничен лист от ЛКК, в който се включват дните за болничното лечение, включително денят на изписването, както и не повече от 30 календарни дни за домашно лечение.
Болничният лист се издава в деня на изписването от лечебното заведение за болнична помощ и се отразява в Историята на заболяването и в епикризата, като се обосновава необходимостта от отпуск за домашно лечение, посочват от НЗОК.
Какво плаща Здравната каса, когато претърпим травма
Общопрактикуващият (личният лекар) насочва пациента към ЛКК в извънболничната помощ, когато има необходимост от продължаване на болничния, издаден от лечебното заведение за болнична помощ.
Работодателите плащат първите два, а не три дни от болничния. Промяната е в сила от началото на 2024 година. Следващите дни се плащат от НОИ. Първите 2 дни от работодателя се плащат частично – получавате 70% от брутното си възнаграждение. Плащанията от НОИ също са изчислени като част от заплатата ви.
Но за общо заболяване обезщетението е 80% от среднодневното брутно трудово възнаграждения или среднодневния осигурителен доход, а за трудова злополука и професионална болест – 90% от него.
Тва означава, че ако имате болничен за 5 дни например, заплатата ви за този месец ще намалее, но по-малко от преди.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
