Всеки здравноосигурен пациент има право на рехабилитация, заплатена от НЗОК по клинични пътеки, ако е със заболяване, включено в съответната пътека и с индикации за хоспитализация по нея.

Здравноосигурените лица могат да бъдат хоспитализирани по клинична пътека във всяко лечебно заведение, сключило договор с НЗОК.

Лекуващият лекар ще прецени дали пациента отговаря на съответните индикации за хоспитализация и необходимо ли е да проведе физиотерапия и рехабилитация по клинична пътека в лечебно заведение за болнична медицинска помощ.

Какво покрива Здрваната каса за лечение на диспансеризирани пациенти

Направлението, с което здравноосигурените лица могат да проведат физиотерапия и рехабилитация по клинична пътека по линия на НЗОК, е направление за хоспитализация (бл. МЗ-НЗОК № 7).

След извършените процедури в извънболничната помощ, когато има недостатъчен терапевтичен ефект, физиотерапевтът издава направление за хоспитализация в лечебно заведение за болнична помощ по клинична пътека за рехабилитация.

istock
istock

Личният лекар също може да издаде направление за рехабилитация в болнични условия, ако преди това пациентът е лекуван в болница за съответното заболяване и в епикризата му е вписана препоръка за провеждане на рехабилитация по клинична пътека, която той следва да представи на своя личен лекар след дехоспитализацията.

Издаването на медицински направления от общопрактикуващия лекар към лекар специалист или за медико-диагностични изследвания, става по негова преценка и при необходимост, в зависимост от здравословното състояние на пациента.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase