Здравноосигурителната книжка е документ, удостоверяващ здравното осигуряване в НЗОК.

Тя съдържа информация не само за осигуреното лице, но и за общопрактикуващия лекар (ОПЛ), в чиято пациентска листа е включено здравноосигуреното лице. НЗОК издава здравноосигурителни книжки и ги разпространява чрез районните здравноосигурителни каси (РЗОК), които са създали организация за предоставянето им на гражданите.

При издаване на здравноосигурителна книжка на дете родителят/родителите представят документ за самоличност, данни за детето, а също и акт за раждане, обясняват от НЗОК.

Ако се налага - заявлението може да подаде и упълномощено лице, в случай че здравноосигуреният няма тази възможност. Може да се приеме и обикновено пълномощно без нотариална заверка на подписите, но срещу представяне на копие на лична карта на упълномощеното лице.

За какво плаща Здравната каса

Предоставянето на личните карти като удостоверителен документ е абсолютна гаранция за идентифициране на лицата по безспорен начин. Когато книжката се издава за първи път, тя е безплатна.

istock
istock

След получаване на здравноосигурителната книжка трябва да я представите на избрания общопрактикуващ лекар, за да може той да я завери.

Заявлението за издаване на здравноосигурителна книжка подавате в РЗОК по избор на личен лекар на детето. Адресите и телефоните на РЗОК за връзка с граждани са публикувани на сайта на НЗОК - www.nhif.bg - рубрика „РЗОК“.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase