Личните лекари работят предимно със зелена рецепта. Доктори вече се сблъскват с проблеми заради задължението да предписва лекарства, съдържащи наркотични вещества само електронно.
"Няма ги лекарствата всичките, които досега са употребявани от пациента, в позитивния списък, спрямо който можем да издадем зелената рецепта", заяви д-р Виделина Маллова пред БНТ.
Според други проблеми няма. "Намалява бумащината, подобрява се проследяването и изписването на тези рецепти. С хартиената рецепта можеше примерно, ако пациентът е недобросъвестен, да вземе зелена рецепта от един лекар. След това да се обади на някой познат да вземе от друго място. И доста често се получават куриози, че пациент имат запаси от лекарства, с които в рамите на шегата могат да отворят още една аптека", заяви д-р Мирослав Спасов - общопрактикуващ лекар.
Жълтите и зелените рецепти вече ще бъдат електронни
Аптеките вече могат да отпускат лекарства електронно или със зелена рецепта, независимо в коя област на страната е предписана. Друга новост е, че рецептите могат да се изпълняват частично.
"Пациентът може да си намери лекарствата по-лесно. Може да си намери едната опаковка в едната аптека, другата в другата аптека. Стига това изпълнение да се случи в рамите на 7 дни от предписването", заяви Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз.
istock
"Те се изпълняват по стария ред с хартиените рецепти, както е било досега винаги в съответно болничната аптека на онкологичния диспансер", обясни Димитър Маринов. Болничните аптеки трябва да се свържат с Националната здравноинформационна система до края на годината, защото от началото на следващата и те ще бъдат длъжни да издават електронни жълти и зелени рецепти.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0