Хранителните добавки могат да бъдат много опасни. За това предупреди главен асистент Елина Петкова от Факултета по обществено здраве "Проф. д-р Цекомир Воденичаров" към Медицинския университет в София.

Тя изнесе лекция на тема "С етикет "хранителни добавки" по време на 23-тата Национална среща между лекари и медии на фондация МОСТ. 

Гл.ас. Петкова отбеляза, че съвременният начин на живот ни кара да ги приемаме, но трябва да бъдем внимателни от къде ги купуваме, както и да не ги предозираме. Най-точни указания за правилния им прием може да ни даде консултацията с лекар или магистър – фармацевт.

Предупреждават за храни с пестициди у нас

"Да купуваме хранителни добавки на производители, които са се доказали във времето, които проверяват качествено и количествено изходните суровини и крайния продукт. Има много производители, които правят и клинични изпитвания, макар и да не са задължителни при тях. Да не се доверяваме на интернет като възможност за покупка на хранителна добавка". 

Продажбата на добавки е насочени към чувствителните теми за обществото –  отслабване, еректилна дисфункция, постижения при спортисти, обясни гл.ас. Петкова.

Трябва много да се внимава какво приемат и подрастващите, отбеляза тя.

istock
istock

Наблюденията й са обстойни и се базират върху изследването на 108 хранителни добавки, закупени  с цел изготвяне на дисертационен труд

"Изследванията показват, че голяма част от хранителните добавки, закупени от социалните мрежи и от интернет, съдържат нерегламентирано лекарствено вещество. То може да причини странични ефекти. Те прилагат и продукти, които са забранени от 2010 година".

Внимавайте с хранителните добавки

Такъв е случаят с добавка за отслабване, която може да доведе до инфаркт, инсулт, дори до летален изход, разказа гл.ас. Петкова. 

Тя апелира да се осъществяват консултации с лекар и магистър-фармацевт. 

"Нито почвата е толкова плодородна, нито храната е толкова качествена, нито въздухът, който дишаме е чист. Когато имаме недостиг на нещо, трябва да го приемаме допълнително чрез хранителна добавка. Но това да става контролирано".

Ако имате съмнение за хранителна добавка, трябва да сезирате Българска агенция по безопасност на храните, посочи Петкова.

Дори да се приемат хранителни добавки, трябва да се правят почивки. Необходими са също кръвни тестове и анализи, за да не ги предозираме, напомни тя. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase