През 2018 г. е носител на приза „Лекарите, на които българите вярват”.
Пред БЛИЦ, Доц. Попов изказа своето мнение по най-актуалните теми в здравеопазването.
Кои заразени с COVID-19 пациенти не трябва да се изписвани бързо
Доц. Попов, измина близо месец от наложените от правителството ограничения срещу разпространяването на пандемията от "Ковид-19". За последните 4 седмици заболелите от вирусната инфекция са почти два пъти по-малко. Възможно ли е медицинските резултати да са още по-добри и през следващите дни и седмици?
- Взетите мерки бяха твърде навременни и ето, че вече виждаме първите положителни резултати. Това се забелязва осезаемо при нас и болниците, които работим най-активно със заразените от коронавирусната инфекция.
istock
Във ВМА имаме 10 т.нар. Ковид клиники, в които има настанени средно по 20 пациента и аз ги обхождам всеки ден, за да ги консултирам. Забелязвам в нашите клиники значително намаляване от почти наполовина по-малко приети болни. Подобно нещо се отчита и в нашите два центъра за интензивни грижи, в които болните са намалели в голям обем. Убеден съм, че ограничителните мерки дават своя резултат и удължаването им след 21 декември ще доведе до по-малко заболели български граждани.
Пазят ли се отговорно нашите сънародници от "Ковид-19"?
- Аз смятам, че здравната култура на населението се повиши. Изминаха повече от 7 месеца от навлизането на коронавирусната инфекция в България. Мерките, които са неспецифични - носенето на предпазни маски, дизинфекцирането на ръцете и социалната дистанция, промениха профилактиката към респираторните инфекции, и то не само по отношение на "Ковид-19", и вече забелязваме по-малък брой на заболели в началото на зимния период.
Хематолог: Цели области у нас купуват „Инвермектин“ и се спасяват от COVID-19
Какво е мнението Ви за ваксинацията?
- Първо искам да кажа, че аз категорично ще се ваксинирам и подкрепям ваксинацията. Преминавайки от предишния Ви въпрос за неспецифичната профилактика за предпазване от вируса, преминаваме към специфичните мерки. На първо място това е ваксинацията, а на второ медикаментите.
istock
Учен от БАН: Лекарствата срещу COVID-19 спасяват животи и стават все по-добри
Хиляди българи започнаха да използват лекарството „Ивермектин“ при лечение от COVID-19. Какво е мнението Ви като специалист за този медикамент?
- Този препарат се появи в полезрението при лечение на коронавирусната инфекция още през април 2020 г. В началото качествата му бяха подценени, защото се смяташе, че може да се използва най-вече при лечение на паразитни болести, проказа и филариаза. Проведени бяха и изследвания за качествата на "Ивермектин"-а в нашата страна. Аз съм особено радостен, че и нашата болница участваше в това проучване, заедно с още 9 медицински центъра в цялата страна. Аз бях поканен като клиничен консултант в това проучване и като такъв съм подписал споразумение за конфиденциалност. По тази причина сега не мога да коментирам в детайли резултатите от проучванията, но ще отворя малко вратата като кажа, че то е към своя край. Проучването е двойно слято и плацебо контролирано, провежда се по всички изисквания на световната практика.
istock
В кои стадии от развитието на вирусната инфекция е най-подходящо да се приема "Ивермектин"?
- С този въпрос улучихте точно в десетката, защото отговорът е, че "Ивермектин"-ът се използва твърде рано в лечението на коронавирусната инфекция. "Ивермекнин"-ът няма показания при една седмица след заболяването. Показанията му са две: като профилактика, знаем, че има две много важни проучвания в Аржентина и Израел, където е включен в националния център за профилактика на вирусната инфекция. В Аржентина проучването завърши с много добри резултати по отношение на профилактиката. Второто приложение на "Ивермектин"-а е непосредствено след започване на лечението от "Ковид-19". Неговият прицел е в профилактиката, като намали възможността вирусът да проникне в клетката. Това е и голямата сила на този медикамент и с тази цел се използва още в началото на лечението.
istock
- Моите наблюдения са, че след клиничното проучване на "Ивермектин"-а, което е съвсем към края си, той ще бъде предоставен на Националната лекарствена агенция в България и ще чакаме нейното разрешение за официалната му употреба в нашата страна като превантивно и лечебно средство. След като разрешението бъде получено, "Ивермектин"-ът ще бъде въведен официално в клиничната практика. Независимо че официалните документи ще бъдат подписани през януари, този препарат вече се използва в много аптеки и болници. Колегите от "Пирогов" съобщават за много добри резултати при лечението с този препарат.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0