Според сега действащата разпоредба се забраняваше лица, работещи по трудов договор, да бъдат управители и изпълнителни членове на съветите на директорите и на управителните съвети, тъй като болниците вече попадат в приложното поле на Закона за публичните предприятия. Изключение се правеше само за преподаването в университет.
Колко даде НЗОК за лечение на Covid-19 през 2020г.
Това на практика възпрепятства лекарите, които са директори, да упражняват професията си. А това ограничава достъпа до медицинска помощ на гражданите, особено в по-малките населени места, където по принцип има съществен недостиг на медицински специалисти.
"Възникнаха няколко проблема, те трябваше да се решат след приемато на България в чакалнята на Еврозоната. Проблемът беше, че имаше забрана управителите на лечебни заведения, както и всички членове на управителните органи да изпълняват и други правоотношения", обясни д-р Дариткова.
Близо 3% от здравните разходи у нас отиват за профилактика
От БСП пък критикуваха властта, че промените се правят сега, а не през септември, когато бе разглаждан Законът за лечебните заведения.
Озадачаващо е според опозицията финансовото министерство да продължава да е против измененията, още повече на фона на липсата на медицински кадри, особено в малките населени места.
От ГЕРБ обаче подчертаха, че внесените от тях промени задоволяват очакванията на икономическото ведомство, на Националното сдружение на общините, на синдикатите, на Българския зъболекарски съюз и на асоциацията на зъботехниците.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0