Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, която ръководи Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет.
"Това поставя нашето здравеопазване в риск", подчерта тя.
Предлагат да внасяме работници от Индия
Общият брой на медицинските сестри в края на миналата година е бил 23 658, а преди 20 години те са били три пъти повече, цитира данни доц. Богданова.
По думите ѝ, "още по-тревожен е фактът, че средната възраст на медицинските сестри е над 50 години", а 30% от работещите сестри са вече в пенсионна възраст.
Необходими са спешни мерки, които да променят тази тенденция – да се повиши престижът на професията, коментира тя.

"Такава стъпка, която би могла да бъде началото е специалността медицинска сестра да бъде вписана като защитена професия и защитена специалност, за да може да привлече повече млади хора. Това зависи от Министерството на образованието."
ИПИ: Удвояване на заплатите на медицинските сестри е наложително
Ако специалността стане защитена, ще отпаднат таксите за обучение на студентите, обясни Камелия Богданова. Тя уточни, че има предложение на просветния министър Красимир Вълчев в тази посока, което може да има значителен положителен ефект за привличането на кадри в здравеопазването. На днешната кръгла маса обаче, посветена на тази тема, МОН не изпраща свой представител.
"Проблемът дълги години беше неглижиран и днес не можем с магическа пръчка да го решим. Не е далече денят, в който в българските болници ще работят медицински сестри от други държави", каза доц. Богданова.
Липсата на медицински сестри е световен проблем, обобщи тя.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase