За това сигнализира на пресконференция д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно застраховане.
По думите й така се нарушават правата на най-уязвимите хора и се пречи на бизнеса да разработи продукти, които да отговарят на нуждите на здравно застрахованите.
Как да проверим точат ли здравната каса от наше име
Казусът с необходимостта от допълнително плащане от пациенти, които са здравно осигурени и дори имат допълнителен здравен пакет, е възникнал преди няколко години, съобщи д-р Мими Виткова и обясни:
„Когато започнахме своята дейност, болничните лечебни заведения изискаха от нас, твърдейки, че средствата не достигат, което е факт, обществените средства да заплащаме проценти върху клиничната пътека.
Някъде са 20, някъде са 30. Нашите осигурени лица не получават нищо допълнително и в същото време към нас текат упреците.
Когато имате договор с това лечебно заведение и с тази болница, защо не си оправите отношенията, а те продължават да изискват от нас още доплащане“.
istock
„Лекар от кабинета X, най-често това, което наблюдаваме, са гинеколозите – завежда родилка в болницата – това, което виждаме с „Шейново“ и „Тина Киркова“ най-често – пациентката ражда в болницата, той има договор с болницата, болницата си взема парите от Касата, като отчита дейността си, извършена от този лекар от извънболничната помощ.
Но този текст на НРД позволява, тъй като лекарят от кабинета няма договор с Касата, лекар и завеждащ отделение в болницата преподписва документа към Касата, но този, който е преподписал, обобщено болницата, не носи никаква отговорност“.
От Асоциацията са разговаряли с ресорния министър Кирил Ананиев, който се е ангажирал да разпорежда проверка на всеки подаден сигнал.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0