България е на път да се доближи до европейските страни по още един показател. За съжаление обаче не става дума за размера на заплатите, а за застраховки.

Вече над 20 години българинът купува най-много застраховки за колата - задължителната "Гражданска отговорност", за която повечето шофьори плащат с неохота, и доброволната "Каско".

В развитите държави, към които се стреми България, обаче номер едно в застраховането са полиците "Живот", защото там хората наистина ценят най-много себе си и здравето си. На второ място по популярност на Запад са застраховките на дома и едва след това идват автомобилните полици.

През първата половина на 2012 г. обаче у нас се наблюдава зачатък на обръщане на тенденцията, що се касае за застраховките "Имущество" и "Каско". Още с навлизането на световната криза в България доста хора решиха да спестят някой лев и да не направят "Каско" на колата си. Тенденцията се запазва и до ден днешен премийният приход на застрахователите от тези полици намалява с всяка година.

Сред причините за това е и свитият пазар на нови автомобили. Финансовата криза удари не само автополиците, но и тези за дома, които и без това не са особено популярни в България и се сключват предимно по настояване на банките, които са отпуснали ипотечни кредити и задължават клиентите си да застраховат заложения имот.

От 2009 г. насам обаче със свиването на пазара на имоти и ипотечните заеми не растат с темповете отпреди кризата. Което естествено влияе отрицателно и на търсенето за имуществени застраховки.

Земетресението в Перник от края на май обаче явно е накарало доста българи да се замислят дали не трябва да застраховат апартамента или къщата си. Това ясно се вижда и от статистиката, водена от Комисията за финансов надзор. От януари до края на април 2012 г. купените застраховки "Имущество" са на обща стойност 70,3 млн. лв., което е с 2,96 млн. лв. по-малко от края на април 2011 г.

До края на следващия месец застрахованите домове са още по-малко - общият премиен приход по такива полици за пет месеца стига до 91,56 млн. лв., докато за същия период на 2011 г. продажбите са били за 95,43 млн. лв., или с 3,87 млн. повече. Очевидно обаче земните трусове и нанесените от тях щети са накарали доста хора да помислят как да защитят покрива над главата си и даже да действат.

През месец юни родният застрахователен пазар не само успява да навакса загубените средства от имуществени застраховки преди това, но и да отчете увеличение на продажбите. Така от януари до края на юни 2012 г. събраните премии по застраховки "Пожар и природни бедствия" и "Други щети на имущество" възлизат на общо 122,306 млн. лв. Към същата дата на 2011 г. те са били 121,811 млн. лв., или с 495 хил. лв. по-малко. Излиза, че през месеца след земетресението в Перник у нас са били купени имуществени полици за близо 5 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година.

Паралелно с това премийният приход на застрахователите от "Каско" продължава да намалява. За първото шестмесечие на 2011 г. той възлиза на близо 221,5 млн. лв., докато за аналогичния период на тази година продажбите на този вид полици падат до малко над 208,3 млн. лв. Явно все повече хора разбират, че жилището е по-важно от автомобила и са готови да дадат пари, за да гарантират покрив над главата си.