Бившите фондове за доброволно здравно осигуряване трябва да внасят данък от 2% върху приходите от здравни застраховки. Това съобщиха от Министерството на финансите в отговор на запитване на “Труд”. Дружествата бяха прелицензирани като застрахователи, като срокът за това изтече на 7 август.
“Плащаме си данъка от датата на получаване на лиценза, но от месец сме изпратили писмо до Министерството на финансите, за да видим дали няма да има някакво друго тълкуване”, коментира Мими Виткова, изп. директор на ОЗОФ “Доверие” и шеф на браншовата асоциация на фондовете.
Тя припомни, че когато през м.г. се приемаха промените в Закона за здравното осигуряване, ексфинансовият министър Симеон Дянков е отговорил от парламентарната трибуна на въпрос на депутата Михаил Миков, че в резултат няма да има никакви промени за здравните дружества. Но въпреки това в Закона за данъка върху застрахователните премии не бяха направени промени, които да облекчат фондовете от налога.
Според шефа на ЗОК “Надежда” Румен Гълъбинов чрез плащането на данъка животозастрахователите получават конкурентно предимство пред фондовете, защото те не внасят данък за здравните застраховки, които предлагат към своите полици.
“Как тогава ще се стимулират хората и работодателите да правят здравни застраховки, когато продуктът се приравнява към автомобилното застраховане”, пита Гълъбинов.
Според данни на Комисията по финансов надзор до 7 август само две от общо 19-те здравноосигурителни дружества не са подали документи за прелицензиране в застрахователи. Това са Здравноосигурително дружество “Булстрад Здраве” и “ДЗИ - Здравно осигуряване”.
Според изискванията на закона те трябва до 7 септември да подават в регулаторния орган заявление за преобразуване чрез сливане или вливане в лицензиран за услугите застраховател, или да прехвърлят своя портфейл, или част от него, на фонд, получил лиценз.
Коментари
0