Застрахователни компании често подвеждат клиенти, като не ги информират за всички клаузи в общите условия по договорите за застраховка „Живот”. Сред засечените нарушения са такива, при които полицата се предлага в пакет с други финансови услуги, например при издаването на банкова карта или тегленето на кредит. Това обясни зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Борислав Богоев по време на дискусия за проблемите в животозастраховането.

Той даде пример с издаването на кредитна карта на клиент в София, която вървяла заедно със застраховка „Живот”. В клаузите обаче било посочено, че полицата важи при настъпване на

застрахователно събитие след 100 километра

от София. За зла беда с клиента се случил инцидент, но на разстояние по-малко от въпросните 100 км от столицата, а застрахователната компания отказала да изплати дължимото.

Друго масово нарушение било, че при инцидент фирмите от бранша признавали документи за здравословното състояние на клиентите само от здравни заведения, изрично изброени от застрахователя, разказа Богоев.

„За една година са постъпили 50 жалби срещу животозастрахователни дружества и по тях са заведени административнонаказателни преписки”, обясни зам.-председателят на КФН. Той обясни, че глобите за компаниите нарушителки варират от 2000 до 50 000 лева. Размерът на санкцията зависела от конкретния случай и от това дали нарушението е еднократно, или се повтаря.

Богоев каза още, че ще бъдат внесени промени в Кодекса за застраховането, чрез които да се затегне контролът по отношение на животозастрахователните дружества. Наскоро депутатите отхвърлиха предложените от КФН нови текстове, припомни Богоев. В тях се предвиждаше клиентите да могат свободно да избират компанията, с която да сключат застраховка „Живот” при теглене на банков кредит. Сега трезорите масово предлагат полици

само на застрахователи, с които работят

Отпаднаха и текстовете, според които при настъпване на смърт банките щяха да са задължени да търсят първо застрахователната компания, а едва след това наследниците. Богоев обясни, че отпадналите текстове ще бъдат усъвършенствани и след това отново ще бъдат внесени за разглеждане в парламента.

У нас делът на животозастраховането е 15% от общия обем на събраните премийни приходи в сектора, показват данни на КФН. По този показател България изостава значително от останалите държави в Европа. Например в Люксембург този дял е 91%, а в съседна Гърция – 54%.

Въвеждането на данъчни облекчения биха се отразили стимулиращо на пазара на животозастраховането, коментира Светла Несторова от Асоциацията на българските застрахователи. Тя припомни още, че в момента има два вида поощрения. Едната възможност е по линия на Закона за корпоративното подоходно облагане. В този случай при застраховка „Живот” работодателят получава облекчение в размер на 60 лева за всеки служител. Облекчения има и по Закона за доходите на физически лица. Така годишната данъчна основа може да бъде намалена с до 10%, ако лицето е правило вноски по застраховка „Живот”.