Туроператорите да плащат задължителната застраховка „професионална отговорност” на база на годишния си оборот. Това е една от възможностите, които самият туристически бранш обсъжда след фалита на един от най-големите туроператори у нас „Алма тур“.
След като руската застрахователна система не сработи и се наложи правителството ни и родни хотелиери за своя сметка да търсят начини за спасение на изпадналите в беда руски туристи, родната застрахователна система бе вкарана в действие за първи път от 2002 г. насам, припомни зам.-министърът на икономиката Иво Маринов.
В момента застраховката покрива рискове до 200 хил. лв., когато оборотът на туроператора надхвърля 1 млн. лв. Това накара клиентите на „Алма тур“, които бяха предплатили за ваканциите си, да се редят
пред офисите на застрахователя
за да влязат с по-ранен пореден номер при него и да си гарантират връщане на дадените пари за ваканция.
Въпросът не е в размера на тази застраховка, а в механизма, по който тя се задейства, коментира Донка Соколова, председател на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА). „Алма тур“ са разполагали с гаранция в размер на 1,5 млн. евро в Русия, но тяхната система не сработи и се наложи ние да търсим спасителен вариант, припомни Соколова.
В новия Закона за туризма ще бъдат заложени и много по-строги правила при лицензирането на туроператорите. Промени ще бъдат направени и по отношение на електронното предлагане на ваканцииq защото сега интернет търговци свободно предлагат почивки в сайта си без законово право за това.
Действащата евродиректива за туризма е от 2000 г., но оттогава промените са толкова много, че през 2012 г. очакваме цялостното є обновяване, обясни зам.-министърът.
Той отчете още, че през това лято има ръст от 5% в броя на чуждите туристи и 5,2 на сто увеличение на приходите, които до края на юли са достигнали 1,544 млрд. евро. От основните ни пазари сме посрещнали
20% повече руски туристи
10 на сто повече от Германия. Осезаемо е увеличението на посетителите от Украйна, Израел, Молдова и Сърбия.
Докато в курортите има устойчив ръст в посещенията и приходите, бизнес хотелите отчитат срив от 30% в обема на посещенията, съобщи председателят на Софийския туристически район Витан Иванов. Средната заетост на хотелите в страната е 27%, а в столицата заетостта е паднала на 22 на сто. По-малкото бизнес посещения и организирани конгресни събития са поставили хотелиерите почти в невъзможност да плащат туристическия данък.
В София петзвездните хотели плащат по 3 лв. на легло, което е най-високият данък в страната. Иванов заяви, че ще бъде поставено искане пред столична община данъкът да бъде намален съответно от 3 лв. на 1,20 лв. за петзвезден хотел, 1 лв. за четиризвезден и 40 ст. за къща за гости.
Коментари
0