Зимните спортове са любими на всички, но при карането на ски и сноуборд, а и дори по време на излет в планината може да се случи някакъв инцидент. По пистите се развиват сериозни скорости и колкото и да внимавате, някой може да ви блъсне и да пострадате. А ако излезете извън обозначените за каране места, тогава може да се ударите в някоя скала, която е прикрита от пухкавия сняг.

В случай на инцидент ще трябва да се прибегне до помощта на Планинската спасителна служба. Спасителите ще дойдат бързо и ще ви евакуират до най-близкото място, където да получите спешна помощ. Но след това ще трябва да си платите услугата. А тарифата не е ниска - 400 лв. при злополука на писта, 557 лв. за инцидент на планина, а акцията с използване на хеликоптер струва 1500 лв. на час.

Въпросът защо държавата е изоставила своите граждани да си плащат е предмет на сериозна дискусия. По-важното в случая е, че ще трябва от собствения си джоб да плащате разходите, ако евентуално нещо се случи.

Ако искате да избегнете подобни разходи, е създадена планинската застраховка. В случай на инцидент тя покрива направените разходи за евакуация и лечение, като вие не плащате нищо.

Не само за скиори

Планинската застраховка се предлага от почти всички компании, като се среща и под наименованието “Застраховка туризъм в България”. Както се вижда от нейното име, тя е подходяща не само за хората, които практикуват зимни спортове, но и за тези, които целогодишно ходят в планината. Без значение дали практикувате екстремни спортове като алпинизъм, парапланеризъм, мотокрос или планинско колоездене, е добре да имате такава застраховка. Нейната целогодишна цена излиза колкото дневна карта за лифт в известните български курорти.

Застраховката се сключва за срок от 3 до 365 дни. Колкото по-кратък е срокът, толкова е по-евтина. Например при застрахователна сума от 1000 лв., която е достатъчна за повечето злополуки, струва 3-4 лв. за 3 дни, около 15 лв. за 3 месеца и 30 лв. за година. При увеличаване на застрахователното покритие цените нарастват пропорционално.

Но това е основният вариант на застраховката, който покрива щетите, ако са се случили на обработени писти в работно време. Ако искате да карате извън пистите или през нощта, тогава цената излиза по-висока, но пак е в рамките на 30 лв. за 3 месеца и 60 лв. за година.

В момента например в “Уника” застраховката с продължителност от 3 месеца нагоре се предлага с преференциални цени, като според размера на застрахованата сума - от 1000 лв. до 10 000 лв., цената на полицата варира от 13,06 лв. до 183,60 лева.

В лифт картите на големите ски центрове е включен някакъв вид застраховка, но тя е само за инциденти, които са се случили на пистите или връзките между тях, и то през работното време на комплекса. Освен това при нея се покриват само разходите за транспортиране до медицински пункт или първична медицинска помощ на място.

Но ако сам сте направили застраховка, тя покрива и разходите за лечение и медикаменти и дори получавате компенсация, ако се е наложило болнично лечение. Естествено това става в границите на застрахователната сума. Затова е по-добре да направите застраховка с по-голям лимит на покритие - например 2000 лева.

Преди сключването  се консултирайте с брокера за рисковете, които са покрити от застраховката, особено ако практикувате екстремни спортове и искате да карате извън обозначените писти.

Освен това е добре да носите копие от полицата със себе си, поставено в найлонов плик, за да не се мокри. Или пък може да запишете нейния номер в смартфона или мобилния телефон заедно с номера за обслужване на клиенти на застрахователя. В случай на инцидент се обадете, за да получите информация какви документи да вземете, за да ви бъдат възстановени разходите.