Да се насърчи застраховането на селскостопанската продукция, предвижда проект на наредба за предоставяне на подпомагане по интервенцията „Инструменти за управление на риска – финансов принос за премиите по застрахователните схеми“, включена в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023 – 2027 г.

Застраховането на селскостопанска продукция е основен способ за управление на риска в земеделието, като целта на интервенцията е да засили стимулиращия ефект върху селскостопанските производители. До момента подобна схема за принос към застрахователни премии е прилагана с бюджет от нотифицирана държавна помощ, като резултатите показват ежегодно увеличение на кандидатите по схемата, застраховали продукцията си за съответната стопанска година, се посочва в мотивите към проекта.

Кандидатите трябва да са застраховали реколтата си в избрана от тях застрахователна компания за един или няколко от следните застрахователни рискове:

1. неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия;

2. други неблагоприятни климатични събития.

Какви са сроковете за изплащане на обезщетения по „Гражданска отговорност“

Подпомагането се предоставя само за покриване на загуби, които надвишават над 20% от средногодишната продукция на ниво стопанство или доход на даден земеделски стопанин за предшестващия тригодишен период, пише в наредбата.

istok
istock

Проектът на наредба е структуриран в четири глави, в които се уреждат общи положения, ред за кандидатстване и ред за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, условия и ред за изплащане, намаляване, отказ за изплащане и оттегляне на финансовата помощ, както и последващи проверки след извършване на плащане.

Определени са максимални стойности на подпомагане на хектар за отделните групи култури. Финансовата подкрепа е в размер до 70% от размера на застрахователната премия, но не повече от посочените стойности.

Максималните стойности на подпомагане на хектар са както следва:

1. размер на подпомагане на култури, отглеждани на открито, за овощни култури, зеленчукови култури, тютюн, етерично-маслени и медицински култури –  420 лв/ха;

2. размер на подпомагане на хектар при оранжерийно производство – 1 260 лв/ха;

3. размер на подпомагане на хектар при отглеждане на зърнени и маслодайни култури – 54 лв/ха.


Включени са подробни изисквания към застрахователните полици и включените в тях рискове. Уредено е администрирането на интервенцията чрез СЕУ в обхвата на заявлението за подпомагане по директни плащания.

Предвидено е приемът на заявления за подпомагане да се извършва със заповед на министъра на земеделието и храните, подобно на останалите ИСАК базирани интервенции, финансирани от Европейски земеделски фонд за развитие на земеделието и селските райони. Посочено е, че в заповедта може да се съдържат допълнителни условия, свързани с приема, включително по отношение управлението на годишния бюджет по интервенцията.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase