Защо да сключвам застраховка? От този въпрос се интересува всеки човек, твърди адвокат Милена Миткова. А отговорът, който би си дал, живо вълнува застрахователите, чиято основна цел е именно сключване на поредния застрахователен договор.

Проблемът обаче е, че за повечето хора това не е просто поредния договор, а решение, което изисква инвестиция. При това, тази инвестиция е в нещо, което може и да не се случи.

Според експерта, все пак е по-изгодно да дадем днес 100 или повече лева, за да си спестим бъдещи сериозни разходи, покриващи кражба или ремонт на колата ни, щети по жилището, загуба на работоспособност и много други рискове. Миткова дава отговор и на други важни въпроси преди сключване на застрахователен договор.

Какво е добре да проверим?

Много застрахователни компании, особено при застраховане на жилища, имат клауза за „самоучастие“. И обикновено човек научава за нея, когато е настъпило някакво събитие, и се очаква плащане от застрахователя.

Какво означава „самоучастие“? Ако например жилището е застраховано и настъпи застрахователно събитие – пожар, наводнение, земетресение, вандализъм или друго, то застрахователят трябва да плати съответните щети. Когато има клауза „самоучастие“, това значи, че част от сумата, необходима за покриване на щетите, се поема от собственика. Тази сума обикновено е процент от сумата, която трябва да се изплати, но не по-малко от 100 лева, например. При такива уговорки, ако по застрахованото имущество настъпят няколко дребни щети в периода на застраховката, а самоучастието е „не по-малко от 100 лева“, то собственикът на практика сам плаща ремонтите.

Винаги питайте и четете дали в общите условия на застрахователя, както и във Вашия договор има клауза за „самоучастие“, съветва специалистът.

Мнозина смятат, че ако колата им струва 5 000 лева, а застрахователят я оцени на 6 000 лева или повече, то ползата при евентуална тотална щета е голяма, тоест - ще получат повече пари, отколкото са дали за автомобила. Това далеч не е така, разкрива Миткова. При настъпване на застрахователно събитие, довело до тотална щета (например кражба), застрахователят ще плати на клиента не повече от 5 000 лева и ще му върне малка част от сумите, които е дал за застраховката.

Защо това е така? В Кодекса за застраховането има два термина - надзастраховане и подзастраховане, обяснява адвокатът. В първия случай говорим именно за определена от клиента или от застрахователя оценка на имуществото. На база на тази оценка, клиентът плаща и дължимите суми. Когато обаче имаме тотална щета, застрахователят няма да му плати по тази оценка, а по пазарната стойност на вещта, която обикновено е по-ниска. Тогава говорим за надзастраховане. Обратно - ако пазарната цена е по-висока от оценката, ще платят на клиента повече, като той трябва да довнесе разликата на премията.

Миткова дава следния пример: Колата Ви струва на свободния пазар 5000 лева. Ако я застраховате за толкова, ще платите приблизително застрахователна премия в размер на 320-350 лева. Ако обаче я застраховате за 6000 лева, то тогава и застрахователната Ви премия ще е повече – около 420 лева. В случай, че настъпи тотална щета, застрахователят ще Ви изплати именно 5000 лева и ще Ви върне разликата в застрахователната премия – около 70-100 лева.

В случая застрахователите разчитат на факта, че събитие „тотална щета“ не настъпва често. Вие плащате повече, а те плащат за частични щети толкова, колкото биха платили и ако застраховате колата си за 5000 лева. По същия начин стои въпросът и със застраховането на имоти, допълва експертът.

Винаги следва подробно да се информирате какво точно покрива застраховката Ви, съветва Миткова. Например, в много от застраховките на имоти не влиза клауза „земетресение“, а при автомобили – щети от градушка. Ако собственикът желае да покрие и тези рискове, трябва да плати допълнително.

Винаги се информирайте предварително и при какви условия се изплаща застраховката, предупреждава още адвокатът. Изисква ли застрахователят да го уведомите до 24 часа? А протокол от полицията? Трябва да се отдели време и да се прочете внимателно именно тази част от общите условия на конкретния застраховател преди да се пристъпи към сключване на договор. Защото е възможно да се окаже, че човек има сключена и платена застраховка, има и застрахователно събитие, но няма да получи пари, тъй като, например, не е уведомил застрахователя в посочения от него срок.

 

Очакваме Вашите въпроси и запитвания по казуси на pariteni@netinfocompany.bg. Ние ще търсим нужните Ви отговори и ще предлагаме ефективните решения според експертите в съответните области.