Собственикът на кола, който я продава, вече няма да подава декларация в общината. Същото важи и за покупката на автомобил. 

Новите промени, които гласуваха депутатите, влизат в сила от догодина. Вече КАТ ще подава данните за купени и продадени моторни превозни средства на общинските данъчни служби. Досега новите собственици подаваха декларации в кметствата. 

Менда Стоянова от ГЕРБ обясни, че това е начин за по-строг контрол за тези, които не регистрират колите, за да не плащат данък. В същото време е и облекчение за коректните платци, които няма да се разкарват до общината за регистрация. 

Причината за промените е и фактът, че в момента автомобилите масово имат няколко собственици, защото някои от тях не са отписани. 

Депутатите решиха и от догодина данъчните декларации да се подават по електронен път без нужния за това електронен подпис, а срещу персонален идентификационен код (ПИК). Такъв всеки може да получи в НАП. С него ще може и да се плащат и данъци по интернет. 

Парламентът отложи въвеждането на нова методика за определяне на такса смет. Такава обаче трябва да предложат до март догодина финансовото министерство и Сдружението на общините, за бъде въведена от 2016 г. За тогава се отлага и повишаването на акциза върху тютюневите изделия. 

Председателката на бюджетната комисия напомни, че ЕС изисква от нас до 2018 г. да въведем минималната ставка от 177 лв. на 1000 къса цигари.