В кои държави хората почиват най-често, къде почивките са най-дълги и кой най-трудно може да си позволи да замине на ваканция. Това провери седмица преди празниците Ева Костова в рубриката „Числата на седмицата”.

Три са държавите в Европейския съюз, отбелязали най-много официални почивни дни в календарите си. Това са Словакия, Малта – чиито почивни дни се менят най-често, защото министър-председателят има тези правомощия, и Германия. Най-много са държавите с по 11 официални почивни дни годишно, като в това число попада и България. Единствените с под 10 такива дни на година, са Ирландия и Нидерландия.

Според европейското законодателство служителите във всички страни членки имат право на най-малко 4 седмици платен годишен отпуск, или иначе казано – 20 работни дни. Тук, разбира се, не попадат отпуските по майчинство, бащинство или по неотложни семейни причини, на които всички имаме право. Какво е тяхното количество - всяка държава решава сама.

istock
istock

Но колко от нас използват годишния си отпуск, за да заминат на почивка?

През последната отчетена от Евростат година – 2022-а, това са направили над 60% от европейците, като половината от осъществените пътувания са били кратки и в рамките на съответната държава. Най-пътуващи се оказват нидерландците – 84% от тях са предприели поне едно пътешествие през годината с цел туризъм или посещение на близки.

С малка разлика след тях, са представителите на Люксембург и на Финландия. България откриваме на последното място. По лични причини през годината са пътували малко повече от една четвърт от българите. Сходен е резултата и в Румъния, която е пред нас, а финалната тройка – макар и с над 10%, оформят италианците.

Пътуванията на българи в чужбина се увеличават

Но това че почиваме в чужбина най-малко от всички, не означава, че пътуванията ни са най-кратки. Въпреки, че сме в края и на тази класация, почивките ни са малко по-дълги от тези на румънците, които са последни и са почти равни на тези на гърците, които са една позиция пред нас. Европейската статистика изчислява, че това прави средно по една нощувка на човек годишно. Средният брой нощувки, осъществени от гражданите на общността пък се изчислява на почти 6. Много преди всички останали, се нарежда Люксембург. Най-дълго си почиват там – един жител на страната реализира средно 38 нощувки за година. Доста след тях са най-пътуващите от предната класация – нидерландците, а след това и шведите.

Правим разбивка на почивките на българите. Половината от осъществените в рамките на година, са кратки – от една до три нощувки и са до дестинация вътре в страната. Над 30% от пътуванията отново са из България, но за по-дълъг период от време – минимум 4 нощувки. Следват дългите почивки в чужбина – близо 15% са такива и най-рядко оказва се, предприемаме кратки пътувания зад граница, в рамките на 3 нощувки.

istock
istock

Тази класация изглежда огледална на предходните. В нея показваме финансовите възможности на европейците. Или в нашия случай – кои от тях не могат да си позволят годишна едноседмична почивка извън дома. В Румъния 60% от населението няма тази възможност. Следва България. Такава почивка е лукс за 44% от българите и 43% от унгарците и гърците. А в общността пари за такава почивка нямат средно 29% от хората. Най-малко финансови затруднения, когато искат да почиват някъде извън дома, имат във Финландия, Нидерландия, Швеция и Люксембург.

Може да сме тези, които пътуват най-малко; да сме сред тези, които пътуват за най-кратко, но със сигурност не сме от тези, които почиват най-евтино. Ако средно европеецът плаща по 87 евро за нощувка, българите вадят по близо 70 евро от джоба си. Най-малко пари за почивката си отделят в Гърция и Полша – около 45 евро, а най-много в Люксембург и Австрия – между 150 и 180 евро.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase