Това показват данни на руската гранична служба, цитирани от платформата вОтпуск.ру.
"Страната заема дванадесета позиция в класацията за най-популярните дестинации, въпреки че през 2016 годна тя беше пета. Туроператорите посочват, че изминалият сезон е бил слаб", пишат от сайта.
Според изпълнителния директор на българската туристическа агенция Solvex Димитър Цонев причините за отчетеното понижение са различни - от поскъпването на еврото за сметка на поевтиняването на турската лира, довело до по-малко резервации, до студеното време в началото на лятото.
Българите се насочват към Албания за почивка
"Европейските туристи, които пътуват в България, също са намалели. В резултат на това в средата на сезона някои български хотели започнаха да свалят цените и дори петзвездни хотели предлагаха отстъпки от между 30-40%", коментира той пред вОтпуск.ру.
istock
Българският сезон премина без загуби, но и без растеж, казва Ирина Костенко, генерален директор на Библио-Глобус.
Според нея спадът на интереса към България трудно може да се нарече прибързан. Клиентите говорят за несъответствието между цената и качеството на туристическия продукт.
Най-близкият конкурент на България сега са черноморските курорти на Русия: "Нашите курорти могат да предложат голям избор от хотели от ниско бюджетни до скъпи, а визи не са необходими, посочва тя.
Според изпълнителния директор на „Интурист“ Сергей Толчин, тази година всички туроператори са свили полетите до България. Някои са намалили излитанията до едно летище, за да сведат до минимум възможните загуби.
„И все пак мисля, че никой не успя да спечели пари. Търсенето на България намалява не само на руския пазар, но и на европейския, този сезон показва това добре. Според мен проблемът е в цените на квартирите “, казва той.
Димитър Цонев смята, че българските хотелиери трябва да коригират не само цените. „Пазарът се нуждае от преглед на политиките за хотели във връзка с пазарите както на Русия, така и на Европа.
istock
По думите му фактът, че България предлага висококачествени туристически продукти с конкурентно съотношение цена-качество няма съмнение.
Според него част от българската публика може да предпочете Крим или Анапа през този сезон. „Малко вероятно е в това отношение да говорим за Сочи. Все пак това е различен, по-скъп продукт “, твърди Цонев.
Тревогата на руските туроператори се засилва от статистиката: притокът на руснаци към България намалява трета поредна година. Ако за цялата 2016 г. според Граничната служба на Руската федерация са направени почти 482 хиляди туристически пътувания от Русия до нашата страна, то през 2017 г. те са 422 хил., а през 2018 г. - 360 хил.
И няма предположения, че 2019 г. ще наруши тази тенденция. Прави впечатление, че индексът на Burning Tours Store, който отразява популярността на дестинациите сред туристите в мрежата, дори не включи България в челната десетка до края на годината.
И в България те наблюдават спад на туристическите потоци както от Русия, така и от европейските страни. Българското министерство на туризма обяви, че годината няма да е много успешна през пролетта: според него ранното резервиране на руския пазар намалява с 25%.
istock
Според германската компания Fraport Group, която управлява летищата във Варна и Бургас, най-лесният начин да стигнете до черноморските курорти, потокът от въздушни пътници през януари-октомври 2019 г. е спаднал с 11,5% до 4,8 милиона души.
Хотелите спечелили повече, въпреки фалита на туроператори
Дори през август в разгара на сезона пътническият трафик на тези две летища показа спад от 10%. Сред причините Fraport, наред с други неща, посочва намаляване на броя на туристите от Русия, Полша и Германия и засилване на конкурентните пазари - Турция, Тунис и Египет.
Вярно, има някои промени по отношение на лято 2020. Според Димитър Цонев доброто евро вече си върши работата. „Преди година, когато еврото струваше 78 рубли, продажбите спряха, но сега при 70 рубли има търсене. Ранната резервация е вече през октомври.
Разкодирай личните си финанси с Pariteni.bg. Каним те да участваш в конкурс за 50% стипендия, предоставена от Pariteni.bg, за работилница „Лични финанси: как да инвестираме по-добре“ на The Business Institutе. За целта трябва само да попълниш формуляр за кандидатстване до 22.11.2019.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1