Незнайно защо гражданите изхвърлят старите си вещи не в кофата за боклук, а около нея. Оказва се, че хвърлянето на стари мебели и дори тоалетни е позволено по закон, но с уговорката да са дребни. "И като казвам дребни, имам предвид дребни. 2-3 чувалчета, нещо такова. Малко.
Сега, ако изтърбушите целия апартамент, две стени съборите, извадите целия паркет и плочките от банята и тоалетната, трябва да си наемете специализирана фирма", каза Емил Георгиев, директор на дирекция "Управление и планиране на отпадъците".Планини от боклук:
Нови екоизисквания за храни, кетъринг и дори хартията в офиса
Всеки може да се оттърве от ненужни вещи според определен график. На сайта на общината има разписание и телефон за връзка с камионите за едрогабаритни отпадъци.
Само за първите шест месеца на годината общината е наложила глоби в размер от 102 000 лева. Няма ден, в който гражданин да не е глобен от инспектората. "Това със сигурност е много повече от обикновеното, но все още е прекалено малко. При 2 млн. души 100 000 лв. е 5 стотинки на човек", посочи Емил Георгиев.
istock
А боклукът за едни, е съкровище за други. Вече 4 години Владимир, колекционер и продавач на антикварни мебели, обикаля България и Европа на лов за изхвърлени вещи.
Най-много находки намира на благотворителни търгове в Дания и ги продава за стотици левове, но и у нас може да се намери нещо ценно до боклука. "Най-много имам от старите индустриални столчета. Имало ги е навсякъде - в лаборатории, в медицински кабинети, в училища", сподели той.
Още по темата вижте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0