Шестте града, в които водата ще струва над 4 лева, са Сливен, Варна, Плевен, Стара Загора, Разград и Шумен. Твърде възможно е да са много повече, тъй като далеч не всички водни дружества са внесли окончателните си предложения. Миналата година те изготвиха 5-годишни бизнес планове и ги внесоха за одобрение в КЕВР, но това стана, преди токът за небитовите потребители да скочи рязко.
Ще компенсират ли потребителите на топла вода
Тогава ВиК операторите поискаха да преизчислят цените и започна писмена кореспонденция с КЕВР, която в началото не разрешаваше да се правят промени, припомня изданието. После дойдоха парламентарните избори и новото правителство наложи мораториум върху вдигането на цените не само на тока и парното, а и на водата. Забраната да се увеличават цените за битовите потребители падна на 1 април и ВиК операторите са започнали да внасят новите си предложения, като последните са от дните между Великден и последните работни дни на април.
istock
Посочили са, че социалната поносимост на цената на водата в областта за 2022 г. е 5,08 лв. Задължително изискване на закона е цената на питейната вода умножена по минимално потребление от кубик и половина на човек на месец да не надвишава определен процент от средния за областта доход и този праг, наречен социална поносимост, не може да се надвишава.
По-високи сметки за парно и топла вода
В Габрово този праг е най-висок поне сред градовете, чиито предложения са налични към този момент – 6,43 лв. Само че местното ВиК предлага цена на водата далеч под този праг – от сегашните 2,62 да стане 3,40 лв. за кубик. Предложението на Габровското ВиК е първото внесено и ще се гледа от КЕВР още в понеделник.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0