Сред тях са скиците за сгради и поземлени имоти, извлечения от кадастрални карти, извлечения от кадастралния регистър, от зоните на ограничение, схема за самостоятелен обект и др. Това стана възможно благодарение на напълно автоматизираните процеси по предоставяне на справки и документи от агенцията, с което драстично се намаляват сроковете за изпълнение на предоставяните услуги. Уеб базираната платформа бе пусната в експлоатация на 16 декември 2024 г. от Информационно обслужване, съвместно с „Мапекс“ АД и „Есри България“ по проект „Развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на АГКК“.
Чрез новата система, за издаването на скица за недвижим имот (поземлен имот, сграда или самостоятелен обект в сграда) вече се чака само няколко минути, докато преди внедряването й, това отнемаше 3 дни при бърза поръчка. Платформата спестява на гражданите и бизнеса и пренасяне на документи от едни институции към други, чакане по опашки, както и значителни разходи. Заявителите могат да получат веднага на личния си профил в системата генерираните им документи и справки от всяко място, по всяко време онлайн, без да се съобразяват с работното време на агенцията.
„Изградихме изцяло нова система, която отговаря на всички международни и европейски стандарти за пространствени данни и е в съответствие с нормативната уредба, мрежовата и информационна сигурност и електронното управление“ каза Снежанка Смилкова, зам.-директор „Софтуерна интеграция“ в Информационно обслужване. По думите й платформата успешно заменя досега действащата от 2006 г. морално остаряла информационна система на АКГГ, при която липсваше или беше непълна интеграцията между различните регистри и услуги в агенцията, и която не можеше да отговори на увеличения брой заявления за електронни услуги.
Вадим справка за имота от нова информационна система на кадастъра
В новата кадастрално-административна информационна система са интегрирани всички налични системи за кадастрални и специализирани данни - Кадастрална административна информационна система (КАИС), Информационна система за кадастър и имотен регистър, Системата за управление на електронния архив на геокартфонд (СУЕАГ), Информационната система по закона за устройство на черноморското крайбрежие (ИСЗУЧК) , Регистър на географските имена и др. Уеб базираната платформа е интегрирана с всички системи на електронното управление: е-автентикация, е-връчване, е-плащане, RegiX и др. Има свързаност с Информационната система на Агенция по вписванията, Имотен регистър, ТРРЮЛНЦ, ГРАО, БНБ, „Български пощи“, а също така и с фирми за комунални плащания на услуги.
МРРБ
В кадастрално-административната информационна система са добавени хронологични данни за имотите, така че да се вижда историята им. Всички скици имат код за достъп и номер, по който може да се провери дали са издадени от агенцията и дали са актуални. За поземлените имоти, които са в близост до Черноморското крайбрежие, се съдържа информация за зони А и Б, в случай че имотите попадат в нея. Добавени са данни за географски наименования и др. Предоставен е достъп до кадастралната карта и регистри в отворен формат, което позволява публичност на данните, достъпност и възможност за повторно използване.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0