Според Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България оцелелите фирми в бранша внасят повече ДДС в сравнение с 2019 г., съобщиха от организациите.

От организациите не са съгласни с начина, по който се тълкуват в публичното пространство данни за намаление на внесения ДДС от бранша за юли и август 2020 г. и сравненията със същите месеци на 2019 г. и смятат, че данните, изнесени от Министерството на финансите, трябва се анализират като се вземат предвид няколко факта.

Ресторанти и болници с най-много нарушения на мерките срещу COVID -19

Сред тях те посочват, че с предприетите в страната противоепидемични мерки и страха на много хора от масови събирания, оборотите в заведенията са спаднали с около 45 на сто. Юли и август 2019 г. са били според организациите едни от най-силните месеци в силна икономически година за секторите "Хотелиерство", "Рестораньорство" и "Туризъм".

istock
istock


От браншовите организации напомнят, че след изтичането на извънредното положение, независимо от отварянето на заведенията, те работят на 50 на сто при редица ограничения и практически с намален капацитет заради отстоянието на маси, ограниченията в по-големи прояви и други, като се отбелязва, че страната ни продължава до края на ноември да е в извънредна епидемична обстановка.

От браншовите организации цитират данни на НСИ за спад посещенията на чужденци в страната ни за почивка през август 2020 г. от над 80 на сто.

Работещите без договор в заведенията намалели с 1/3

В мярката 80/20 правителство взе решение допълнително да подпомогне ликвидността на фирмите като се даде възможност да се кандидатства за финансова подкрепа само с декларирани като дължими данъци и осигуровки, напомнят организациите и напомнят, че плащането им предстои в следващите месеци.

istock
istock


Освен това, предварителните данни, оповестени от организациите, показват около една трета фалирали търговски дружества в бранша.

БАЗ настоява за по-ниска данъчна ставка и за доставките на храна

"При наличието на всички тези факти намираме за логично номиналната стойност на платеното ДДС за месеците юли и август на 2020 година да бъде по-ниска от тази за 2019 година. Когато се съберат всички гореизложени данни обаче става ясно, че останалите на пазара наши колеги са внесли повече, като процентно съотношение, в държавната хазна, в сравнение с миналата година", посочват от браншовите организации.

От там подчертават, че намаляването на ДДС в бранша е било спасителна мярка за оцеляването на бизнеса и за запазване на десетки хиляди работни места.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg