Факти в подкрепа
През 2022 г. в ЕС са били резервирани общо 547 млн. нощувки в четири големи ваканционни онлайн платформи (Airbnb, Booking, Expedia Group и Tripadvisor), което означава, че средно повече от 1,5 милиона гости на вечер са се възползвали от офертите.
Най-голям брой гости през 2022 г. са регистрирани в Париж (13,5 милиона гости), следват Барселона и Лисабон (всеки от двата града са имали над 8,5 милиона гости) и Рим с над 8 милиона гости.
В отговор на разрастването на краткосрочното настаняване в домове някои градове и региони въвеждат местни правила за ограничаване на офертите.
Предизвикателства
Увеличаването на краткосрочните наеми поставя редица предизвикателства пред властите на местно ниво:
Необходимост от повече прозрачност: липсата на информация затруднява органите при ефективното наблюдение и регулиране на тези услуги.
Регулаторни предизвикателства: Публичните власти се затрудняват да гарантират, че краткосрочните наеми отговарят на местните разпоредби, правилата за данъчно облагане и стандартите за безопасност.
Въпроси, свързани с градското развитие: За някои градове е трудно да се справят с бързия растеж на краткосрочните наеми. Те могат да имат отрицателен ефект за жилищните райони и създават допълнителна тежест за оказването на обществени услуги като събирането на отпадъци.
economic.bg
През ноември 2022 г. Европейската комисия представи предложение за осигуряване на прозрачност в областта на краткосрочните наеми и подпомагане на публичните власти в усилията им за налагане на устойчиви форми на туризъм. През ноември 2023 г. бе постигнато споразумение по предложението и мерките включват:
1. Регистрация на тези, които правят оферти: Правилата регламентират регистрацията онлайн на имоти за краткосрочно отдаване под наем там, където това се изисква от страните в ЕС. Хората, които предлагат имоти, ще получават регистрационен номер. Това ще улесни идентифицирането им и проверката им от съответните власти.
Притежавате ли „апетитно“ жилище – помислете за Airbnb бизнес
2. Повече сигурност за потребителите: От онлайн платформите ще се изисква да проверяват точността на данните за имота и от тях ще се очаква да извършват проверки на случаен принцип. Властите ще могат да спират регистрации, да премахват несъответстващи на изискванията имоти или да налагат глоби на платформите, ако е необходимо.
3. Обмен на данни: За получаване на данни от платформите относно краткосрочното отдаване на имоти под наем страните в ЕС ще създадат единен цифров портал. Това ще помогне на местните власти да добият по-ясна представа и да могат да вземат мерки за подобряване на условията на туризъм. За микро- и малки платформи, които имат под 4250 среден брой обяви, ще бъдат въведени опростени изисквания за споделяне на данни.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0