Близо 1 милион българи не могат да си позволят заслужен отдих през годината, тъй като средствата им не стигат, за да си осигурят едноседмична ваканция, стана ясно от проучване на Европейския синдикален институт. Още от 2020 г. насам Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) нееднократно алармира за тази тенденция и предлага държавнически решения, каквито например предприе съседна Гърция. През тази година южната ни съседка държавата раздаде ваучери за ваканция на 300 хиляди гърци и постоянно пребиваващи чужди граждани в страната, а програмата „Почивка за всеки“ бе на стойност 50 млн. евро.
 
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) предлага от няколко години като най-работещата в кризата мярка, да се разшири обхвата на ваучерите за храна и те да станат такива за храна и отделно за почивка, като тази сума да бъде заложена в държавния бюджет. Ако обхватът на ваучерите за храна се разшири като ваучери за храна и отделно за почивка, всеки българин ще избира за какво да харчи допълнителните необлагаеми средства към заплатата му.
 
В държавния бюджет е необходимо да се отделят и средства за финансиране на ваучери за здравна превенция. Не бива да забравяме, че българските летни и зимни курорти всъщност са основани като места за отдих и климатолечение заради лечебната сила на йодните пари, чистия планински въздух и минералните води.

Близо милион българи не могат да си позволят едноседмична почивка

По този начин едновременно ще се инвестира в здравето и работоспособността на нацията, а в същото време ще се подпомогне и туристическия сектор, подчерта председателят на БХРА Георги Щерев. От подобни привилегии в САЩ се възползват държавните чиновници, за които допълнителните екстри са и основна причина да предпочетат тези постове пред често по-добре платените частни позиции, припомнят от БХРА.
 

istock
istock

Мярката работи за съседна Гърция, която е сред най-посещаваните туристически дестинации в света, но явно управниците й разбират, че вътрешният туризъм е основата на целият сектор, а самият туризъм е този сектор, който най-бързо може да повиши жизнения стандарт в страната, тъй като пряко и косвено носи значителни приходи в хазната. Въпреки че десетки години политиците подчертават, че туризмът е приоритетен сектор за българската икономика, те по никакъв начин не доказват тези си прокламации с действия, подчертават от БХРА. И предлагат в новия бюджет да бъдат предвидени средства за ваучери за почивка и отделно за храна, както и за такива за здравна превенция, които да помогнат на повече българи да почиват у нас, както и на туристическия бранш, който трудно оцелява в изключително непредвидими условия.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase