Уникалната и красива природата по Черноморието кара все повече туристи да избират почивка на къмпинг и отдих на открито. Освен българи, все повече румънски и немски туристи също предпочитат родните къмпинги, съобщава БНТ.
Туристи от България, Румъния, Полша и Германия посещават този къмпинг край Варна заради красивата природа и чистото море. На площ от 6 декара има места за 35 каравани, 40 палатки, както и леглова база в бунгала и вила. Чуждестранните туристи предпочитат да почиват в собствените си кемпери или палатки, докато българите отсядат предимно в бунгалата. Управителката на къмпинга Павлина Шаркова познава повечето туристи, които с радост посреща.
Фирма събира "такса преминаване" през частен имот за достъп до плажа
"Караваната на ден е 30 лв. и 10 лв на човек. Караваната има и кола – 10 лв. на кола. Кемперът е 30 лв и 10 лв на човек. 50 лв. за кемпер с двама души. Ние сме малко по-различен тип туризъм, няма го този шум на големите комплекси, плажът е спокоен, хората, които предпочитат спокойствие – предпочитат нас", смята Павлина Шаркова, управител на къмпинг.
Оливър е от Германия, живее близко до холандската граница и за десета поредна година изминава хиляди километри в Европа, прекосява няколко държави, за да почива на къмпинг в България.
"Аз не обичам хотели или къща за гости, къмпинг е по-хубаво за мен. И с приятели контактувам, много хубаво. И булгарският манталитет, много приятели, перфектно е за мен", коментира Оливър, Германия.
Германският турист е научил български сам, от книги, посещава концерти в България, гледа Българската национална телевизиа, общува с всички непринудено и се забавлява.
Какви са цените на къмпингите у нас за лято 2024
"През нощта си почиваме, пийваме нещо, посещавам приятели във Варна, Добрич или Виница, имам много приятели по цялото Черноморие, не само тук. Много ми харесва природата, но не ми допада това, че българите не я пазят, иначе е прекрасна. Моята съпруга готви тук, имаме барбекю, аз не", допълва Оливър.
Оливър разказва, че пазарува от хранителните магазини у нас за къмпинга и с всяка изминала година храната тук му струва по-скъпо.
"Едно пътуване ми струва около 600-700 евро с караваната, 2000 километра с дизелов двигател, за винетки, масло, това е в едната посока. Оставането ни тук струва 25 евро на ден и за нас това не е скъпо, добре е", прави сметка германецът.
Докато пътува за страната ни, Оливър спира на различни места и затова е подготвен с батерии, от които черпи електричество.
"Ако решим да спрем някъде по Черноморието и там няма къмпинг, трябва да имаме достатъчно енергия за климатик, за хладилници, микровълновата печка и телевизор."
Освен за себе си, Оливър се грижи и за домашните любимци на къмпинга, никога не пропуска да им купи храна. Днес той се среща с приятелите си тук и ще се забавлява с останалите къмпингари.
"Основно плажуват, хората от кемперите си правят барбекюта, тим билдинги, игри, на плажа основно, имаме ресторант за тези, които не искат да си готвят", уточни Павлина Шаркова, управител.
Българските туристи, които срещаме тук, предпочитат почивката пред това да застанат пред камерата ни. Плажът към къмпинга е пълен с хора и всички спазват указанията на спасителите.
"Много от хората с кемперитe, туристите, се запознават по площадките и после в годините се организират, идват в един и същи период, един и същи престой, и така - общо взето се създават едни хубави приятелства - както с нас, така и между тях самите", отбеляза Павлина Шаркова, управител.
А сред природата се организират и сватби, като част от щастливите споделени моменти тук.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0