След приемането ни в Шенген се сложи край на опашките на границата с Гърция. Появи се обаче едно ново притеснение – дали тапите на ГКПП-ата няма да се пренесат на първия пункт за тол такси в южната ни съседка.  Екип на NOVA отиде до административния център, от който се управлява магистрала „Егнатия Одос” в Гърция. Част от нея е и отсечката от Солун до „Кулата”, в която се намира тол пунктът на Промахон.

В Гърция очакванията са като тези в България. След приемането ни в Шенген през лятото трафикът към южната ни съседка се очаква да се увеличи. С това по-натоварено се очаква да стане и на тол пункта на Промахон.

„Трафикът през тол пункта на Промахон се увеличава всяка година. Виждаме това увеличение всеки сезон и очакваме идното лято отново да имаме покачване на движението през пункта. Но можем да го поемем и не предвиждаме да има проблеми”, заяви Константинос Кутсукос, директор на „Егнатия Одос”.Къде пътуваха българите и останалите европейци през изминалата година

В Гърция имат план как да действат, ако тол пунктът се задръсти с автомобили.

Гърци масово идват в България на пазар

„В случаи, в които има условия за екстремен трафик, има възможност да започваме пропускане на хората свободно, без да плащат тол такси. Защото не искаме да причиняваме на пътуващите големи закъснения. Това не е някакъв предварителен план, а нещо, което решаваме на момента, тогава, когато засечем екстремен трафик. Случвало се е досега. Възможно е да се случва отново. Решението за вдигане на бариерите се взима на момента от компанията „Егнатия Одос”. Има си процедура - наблюдаваме целия процес, както чрез отговорен човек на самия пункт, така и чрез системата ни в Солун”, подчерта Кутсукос.  

istock
istock

На тол пункта в момента има три гишета за плащане в брой и едно, през което се минава с така наречения „Егнатия пас”. „Нямаме план да разширяваме пункта за тол такси. Планът ни всъщност е друг - да увеличим електронното преминаване през пункта, тоест да увеличим трасетата с „Егнатия пас”’, заяви директорът на „Егнатия Одос”.

Оказва се, че интересът на българи към електронното устройство за преминаване през тол пунктовете е огромен. „Хората от България, които към момента вече имат „Егнатия пас”, достигат почти 8 000 души. Наред с това от България ние имаме между 150 и 200 заявки на ден за „Егнатия пас”. Така че има впечатляващ интерес в момента. Колкото повече се засилва, толкова повече хора ще могат да минават по-лесно през тол таксите”, обясни Кутсукос.

В Центъра за обслужване в Солун екипът на NOVA се сдоби с устройство за преминаване. То е безплатно. Попълват се документи, създава се профил и след това в него се зареждат пари. Самото устройство се поставя на предния прозорец на автомобила.

Повече по темата гледайте във видеото.