През февруари годишната инфлация в еврозоната се ускори слабо до 1,5% в резултат на малко по-силен растеж на енергийните и на цените на хранителните стоки спрямо година по-рано, показват предварителните данни на Евростат.

Индексът на потребителските цени (CPI) в еврозоната се повиши през февруари с 1,5% на годишна база, след като през януари инфлацията се забави до 11-месечно дъно от 1,4% (най-слаба инфлация от април 2018-а). Въпреки ускорението, потребителската инфлация продължава да отстъпва далеч под средносрочното целево ниво на ЕЦБ за растеж на потребителските цени с малко под 2 на сто.

Известното засилване на инфлацията е резултат на ускоряване на растежа на енергийните цени през февруари до 3,5% от 2,7% през януари и от 2,2% през същия месец а 2018-а година. В същото време цените на хранителните стоки, напитките и тютюневите изделия се увеличиха с 2,4% след по-слаб растеж с 1,8% месец по-рано и с едва 1% през февруари 2018-а, докато цените на услугите нараснаха с едва 1,3% след тяхно по-силно повишение с 1,6% през януари и след повишение с 1,3% година по-рано.

Растежът на основния индекс на потребителските цени (изключвайки волатилните цени на храните, тютюневите изделия и на енергията) обче се забави през февруари до 1,0% от 1,1% през януари. Трябва да се има предвид, че именно основният индекс на потребителските цени се следи внимателно от ЕЦБ като индикатор за текущото и бъдещото поведение на инфлацията в региона.

Все още доста ниската инфлация в еврозоната представлява сериозно предизвикателство пред ЕЦБ, която приключи през декември с мащабната си програма за покупки на еврооблигации за 2,6 трлн. евро, известна като "количествени улеснения", изразявайки увереност и по време на януарското заседание, че инфлацията в крайна сметка ще достигне целевото ниво от малко под 2% в рамките на следващите няколко години. 

Липсата на сериозен инфлационен натиск и забавящата се икономика на еврозоната вероятно ще принудят ЕЦБ да отложи първото повишаване на основните лихвени ставки за следващата година, като пазарните участници вече очакват, че това може да стане факт чак към средата на 2020-а година.

Централната банка вероятно дори ще сигнализира още на следващото си заседание на 7-и март, че може да стартира нова програма за дългосрочно "евтино" финансиране на търговските банки в еврозоната (програма от типа TLTRO), надявайки се по този начин банките в региона да продължават да кредитират европейския бизнес и домакинства.