Често се пише за най-големите икономики в света и всички знаем кои са те - Съединените американски щати, Китай, Япония, Германия. Тези страни са важен двигател и на световната икономика. Но коя е най-малката и колко точно малка е тя?

Оказва се, много малка.

Докато САЩ отчитат брутен вътрешен продукт от $19,39 трилиона през 2017 година, малката островна държава Тувалу записват едва $39,79 милиона - или цели 487 308 пъти по-малко! БВП на глава от населението е около $3 800, което я поставя на 180-та позиция в света. На дъното е ЮАР с едва $700.

Тихоокеанската държава, позната преди 1976 година и като Острови Елис, е разположена върху група атоли в Полинезия между Хаваите и Австралия. Държавата има площ от едва 25,6 кв. км и население от 11 192 души. Официалният език е английски, а Тувалу е под управлението на британската кралица Елизабет II.

Освен че е сред най-малките икономики, тя е и въобще сред най-малките държави в света. Осем от деветте атола са населени, а най-високата точка е на едва 4,6 метра надморско ниво.

Икономиката на Тувалу разчита основно на внос, особено на храна и горива. Икономическата активност е доминирана значително от публичния сектор. Държавата дава работа на около 20% от заетите.

Като изключим риболова, страната не може да разчита на почти никакви природни ресурси. Именно заради това риболовът е значителна част от износа, a приходите от разрешения за риболов са около 45 процента от брутния вътрешен продукт през 2013 г.

Дори имайки предвид околните държави, икономиката на Тувалу е сравнително неразвита, разчитайки освен на риболова, и на селско стопанство. Проблемът обаче е, че почвата е бедна, а на островите няма източник на сладководна вода.

Сред най-популярните култури са сушените ядки от кокосови орехи.

Любопитното е, че Босна и Херцеговина са на второ място като търговски партньор на страната, а 17 процента от износа през 2017 г. са за балканската държава, по данни на ЦРУ. Най-големият партньор е САЩ с 18,2 процента. 33,4 процента от вноса пък идва от Сингапур.

Страната може да разчита и на около $4 милиона годишно, които нейните граждани, отишли да работят в чужбина, пращат на семействата си.

Бюджетът се попълва и от договор за интернет домейна .tv, от който тя трябваше да получи $50 милиона в рамките на 12 години. По-късно споразумението бе предоговорено след недоволство от правителството на Тували, но точната сума не е известна.

Страната има и тръстов фонд, създаден през 1987 от други страни в региона. Към 2014 г. в него има $104 милиона (или над два пъти цялата икономика). Правителството се обръща към него, когато не може да "върже двата края" в бюджета.

Заради ниското си надморско ниво, страната е сред най-заплашените от промените в климата.