Потърпевшият е видял в интернет реклама за печеливши инвестиции в Български енергиен холдинг и решил да инвестира.
Чрез линк от рекламата се свързал през Viber и WhatsApp с два английски номера, провел разговори с лица, които говорели на български език с руски акцент и които го убедили да инвестира в холдинга. За управление на инвестицията го накарали да инсталира приложение на телефона си, за да го достъпват. Мъжът предоставил и паролата си за интернет банкиране. На 29 февруари от банковата му сметка без неговото знание и разрешение били изтеглени 15 750 лв.
Как пенсионери се оказват с кредит след разговор с бот
По случая е започнато разследване от служители на сектор “Противодействие на икономическата престъпност”. Уведомени са банкови институции и Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), откъдето сигнализират, че този тип измами набират скорост през последните две години, посочи Георгиева.
istock
Според експерти през последните години киберпрестъпленията нарастват, а през последните месеци изкуственият интелект и дийпфейк видеата се използват от организирани престъпни групи, които извършват инвестиционни измами.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
0