Мнозинството от големите европейски банки отчитат спад на депозитите през годината до юни 2023 г., тъй като клиентите търсят по-добри спестовни сделки, показва анализ, публикуван от кредитната агенция "Стандард енд Пуърс" (S&P), съобщава Ройтерс.
Две трети от кредиторите, включени в извадката от 24 банки, са намалили депозитите си през 12-месечния период до края на юни тази година, като най-голям е процентът на спад при шведската банка SEB и британската NatWest - спад съответно с 13% и с 12%.
Тегленето на пари в брой става много скъпо
Европейските кредитори отчитат засилваща се конкуренция за парите на спестителите през последните месеци на фона на повишаващите се референтни лихвени проценти в целия континент, тъй като централните банки се опитват да се броят с докато политиците се опитват да се борят с упоритата инфлация.
Големите банки са изправени пред критики от политици и регулатори на няколко европейски пазара, включително Великобритания, че не повишават лихвените проценти по спестяванията (по депозитите) толкова бързо, колкото лихвените проценти, които начисляват по заеми, включително ипотеки.
През 12-месечния период, анализиран от S&P, депозитите са намалели на всички пазари, като Испания претърпя най-голям спад от 9%. Спадовете отразяват клиентите, които избират по-доходоносни продукти и плащат скъпи задължения, каза агенцията.
Колко пари събраха банките от такси и лихви
Мнозина кредитни институции обаче спряха тази тенденцията до известна степен през последното тримесечие април-юни, като 18 от банките в анализа на S&P отчитат тримесечно увеличение на депозитите.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0