Правителството предвижда минималното възнаграждение през 2020 да стане 610 лева вместо досегашните 560 лева.
В предаването "12+3" по програма "Хоризонт" финансовият анализатор Мика Зайкова и Калоян Стайков, старши икономист в Института за пазарна икономика, коментираха възможно ли е това.

"Това предложение ще направи две много съществени неща - ще изкара на светло състоянието на българската икономика след фанфарите колко сме добре", каза Зайкова. Според нея детайлите в анализите показват, че има ръст в услугите и строителството, но не и в реалния сектор - производството и промишлеността.
"Това, което трябва да отиде в реалното производство, не отива там, а отива като инвестиция в облигации. Т.е. инвеститорите са с единия крак навън", смята тя.
Според Калоян Стайков сравняването на номинални стойност, примерно 1500 евро минимална заплата в Германия и 1000 лева минимална заплата в България не дава достатъчно информация, защото "тези неща имат относителна стойност и обикновено се гледат през покупателната стойност".

Двамата коментатори бяха категорични, че трябва да има ясен механизъм, по който да се определя минималната работна заплата в страната. По думите на Стайков това предложение на синдикатите е в обратната посока: "Вместо да се върви към такъв механизъм, изведнъж някой излиза и иска по-висока минимална заплата, без да се казва защо и как". Според него няма ясен анализ как ще се отрази това на икономиката.
Мика Зайкова припомни, че работодателите са провалили преговорите за механизъм, по който да се определя минималната работна заплата.