Дали българите ще станат по-богати през новата 2019 г.? На този въпрос търсят отговор икономистите Емил Хърсев и Мика Зайкова пред бТВ на фона на новите минимална заплата и пенсия в страната и новите цени в сила от 1 януари 2019 г.
Според финансиста Хърсев отговорът на въпроса е ясно „Да”. „Защото цялата армия от държавни служители ще получи обещаните им от бюджета увеличения на заплатите". И защото частният бизнес също е потвърдил намерението си да увеличи заплатите през годината средно с 8 на сто.
Икономистът Мика Зайкова обаче не може да отговори положително. „Колкото и да са много държавните чиновници, по-голямата част от хората няма да станат по-богати. Първо, ние сме сред страните, в които инфлацията расте най-бързо. Второ, ние сме страната с най-големите неравенства и запълването на тази дупка ще е трудно”, обясни тя.
Според Хърсев обаче инфлацията не е притеснение, тъй като тя винаги е по-ниска от ръста на доходите през последните 10 г. Финансистът смята, че в сравнение останалите европейски държави качеството на живот у нас определено е добро и ние не сме на последно място в Европа.
„Три са страните, в които има малко по-ниски доходи от нас – Черна гора, Босна и Херцеговина и Косово”, отбеляза обаче Зайкова тази сутрин по бТВ.
„Защо имаме излишък? От капиталовите разходи, не от това, че изведнъж събираемостта е започнала да става по-висока”, каза още тя в разговора.
Хърсев обаче отчете, че и събираемостта на данъци, акцизи и мита расте, и в същото време неизвършените капиталови разходи, които са били планирани в миналогодишния бюджет, водят до излишъка, с който завършихме годината.
„Четири години поред залагаме дефицити, a накрая завършваме с излишъци – това е или недобре планирано нещо, или нарочно направено”, отбеляза Зайкова.
А очаква ли ни нова криза в края на 2019 г.? „Ако не криза, поне влизаме в застой”, смята Зайкова.
„Очакванията на света са намаляване на растежа, но криза в следващата година никой не прогнозира”, заяви Хърсев.
Коментари
2